niedziela, 17 marca 2019

Zabawki edukacyjne wspierające rozwój dwulatków

Drugi rok życia dziecka to okres wzrastania jego świadomości otoczenia i tzw. "buntu dwulatka". Jest to także faza intensywnego rozwoju fizycznego, intelektualnego i społecznego. Każdy maluch wymaga indywidualnego podejścia, jednakże pewne elementy rozwoju są nabywane przez większość dzieci w okolicy drugich urodzin. Bardzo ważne jest wówczass odpowiednie wspieranie osiągania i rozwijania nowo nabytych umiejętności. Dziecku można skutecznie w tym pomóc, wybierając adekwatne do wieku edukacyjne zabawki dla 2-latka.


Rozwój motoryczny u dwulatków


Dwuletnie dziecko charakteryzuje dynamiczny rozwój fizyczny. W tym okresie potrafi już ono chodzić, biegać, podskakiwać i wspinać się. Rozwój w drugim roku życia polega na doskonaleniu umiejętności chodzenia i biegania oraz ćwiczeniu równowagi. Dwulatek potrafi także wchodzić po schodach, stawiając na nich obydwie stopy. Bez trudu poradzi sobie także z jazdą na różnorodnych pojazdach i rowerkach. Jest to więc właściwy czas na zakup jeździka, biegówki, rowerka trójkołowego czy grę w piłkę z rodzicami. Maluch w tym czasie dużo czasu poświęca na naśladowanie czynności wykonywanych przez dorosłych. Ogromną frajdę sprawi mu więc pomoc w gotowaniu czy sprzątaniu, choćby przy pomocy miniaturowych akcesoriów kuchennych. Dużą wartością będzie dla niego wspólnie spędzony czas, który pozwoli na zacieśnienie więzi z rodzicami oraz zbudowanie poczucia bezpieczeństwa. Wybierając zabawki dla dwulatka warto także wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka. Wśród popularniejszych bohaterów u dwulatków są obecnie zabawki psi patrol, takie jak gry, pojazdy czy figurki do zabawy.

Rozwój poznawczy dwuletnich dzieci


Drugi rok życia to czas, kiedy dziecko rozwija mowę, umiejętności artystyczne i logiczne. Chętnie więc rysuje, dopasowuje kształty czy porządkuje przedmioty, np. klocki. Do wspierania tych aspektów pomocne mogą się okazać przybory do malowania, jak tablica ze znikopisem, wszelakie sortery czy gry wymagające rozróżniania kolorów, kształtów i wielkości. Istotne w edukacji dwulatków jest także włączanie elementów umuzykalniania malucha za pomocą prostych instrumentów muzycznych, mających na celu uwrażliwianie na dźwięki oraz kształtowanie poczucia rytmu.

Rozwój społeczny w drugim roku życia


Zdrowy dwulatek jest dzieckiem entuzjastycznie podchodzącym do towarzystwa, jednakże często niechęć do dzielenia się zabawkami powoduje powstawanie interakcji i sprzeczek między towarzyszami zabaw. Dwuletnie dziecko dąży do jak największej samodzielności, komunikuje się dosyć stanowczo, czasem nawet histerycznie. Jego zachowanie wynika z kształtowania osobowości i poczucia własnej wartości. Te trudne dla opiekunów momenty wymagają najczęściej sporej dozy cierpliwości i wsparcia. Niemniej jednak zabawki dla dwulatka, które wspierają jego sferę emocjonalną, bazują głównie na nauce dzielenia się i rozumienia zasad gier, nazywania przedmiotów, znajdujących się na obrazkach czy rozwoju umiejętności praktycznych. Do przydatnych w codziennym życiu zdolności należy np. szczotkowanie zębów, wiązanie sznurowadeł czy zapinanie guzików. Interesujące zabawki dla 2-latka umożliwiają także naukę śpiewania, np. za pomocą mini-karaoke.

Zabawki dla dzieci w wieku 2 lat warto przeanalizować pod kątem odpowiadania na potrzeby rozwojowe dziecka. Idealne zabawki dla dwuletnich dzieci powinny stymulować rozwój fizyczny, kształtować wyobraźnię i twórczość, wzbogacać jego wiedzę o otaczającym świecie i zachęcać do jego eksplorowania. Propozycje takich zabawek znajdziecie w sklepie pasikot.pl.

Zadaniem rodzica jest także zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i komfortu w odkrywaniu świata i własnych możliwości oraz budowaniu wiary we własne możliwości, pomimo napotykanych po drodze trudności. Wszystkie podjęte wysiłki zostaną nagrodzone samodzielnością i sprawnością w odnajdywaniu się w dorosłym życiu.

4 komentarze:

  1. Mój chrześniak byłby zachwycony tymi zabawkami :) Wprost uwielbia Psi patrol.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością takie zabawki są bardzo fajne i myślę, że każde dziecko powinno się nimi bawić. Ja całkiem niedawno moim chłopcom kupiłam fajne samochody https://modino.pl/samochody-i-pojazdy-serie-dickie i widzę, że bardzo im się one podobają.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawe zestawienie. Warto wybierać zabawki edukacyjne. Dzieciaki bardzo je lubią
    https://eurwis.pl/zabawki-edukacyjne

    OdpowiedzUsuń