niedziela, 1 maja 2016

Sposób na weekend: Wieża widokowa i park miniatur w Ostravie

Wycieczka do czeskiej Ostravy może przysporzyć Wam wielu pozytywnych emocji tym bardziej, że z Opola dojazd do trzeciego największego miasta w Czechach jest wygodny i stosunkowo tani. Ostrava zaoferuje Wam szereg atrakcji, które warte są poświęcenia weekendu z rodziną :-)


Dojazd do Ostravy


Z Opola możecie dojechać kilkoma trasami. Jeśli zależy Wam na czasie wybierzcie trasę autostradą A4 na Gliwice a następnie odbijecie na A1 w stronę Ostrawy/ Nie zapomnijcie wówczas zakupić czeską winietę, która kosztuje 310 koron i nie radzimy kupować winiety w Polsce, która kosztuje co najmniej kilkanaście złotych więcej. Lepiej uczynić to na pierwszej stacji benzynowej tuż przy głównym rondzie za polską granicą Co prawda winieta przyda się na zaledwie...ok. 15 km odcinek autostrady, ale jeśli wybierzecie właśnie tę drogę, winieta jest konieczna. Wówczas podróż do Ostravy potrwa ok. półtorej godziny, trasą ok. 160 km.Dla tych, którzy pragną delektować się pięknem polskiej natury oraz regionu opolskiego, polecamy trasę na Krapkowice i Racibórz. Jeśli chcecie ominąć zakup winiety, faktycznie kierując się tą trasę można skorzystać z czeskich bezpłatnych dróg. Podróż wówczas potrwa ok. 2 godzin a trasą liczyć sobie będzie ok. 120 km. Szczerze polecamy tę formę przejazdu, a przy okazji odwiedzenie pięknego Rynku w Raciborzu.

W Ostravie parkingi są płatne tylko w soboty do godz. 15:00, jednak śmiało znajdziecie miejsce bez opłat np. niedaleko Ratusza przy Parku Wodnym "Vodny svet", z którego dojdziecie w 5 min do Wieży widokowej oraz w 10 min do ścisłego centrum miasta.


Atrakcje Ostravy


Bez wątpienia główną atrakcję Ostravy jest wieża widokowa usytuowana w centralnej części miasta, która jest elementem większej budowli Ratusza miejskiego. Przed wieżą znajduje się duży plac z piękną fontanną, gdzie zrobicie sobie pamiątkowe zdjęcia. Wieża widokowa, na którą wjeżdża się widną, liczy sobie niemal 87 m wysokości! Bilety kosztują 50 koron dla osoby dorosłej, a zniżki obowiązują studentów, dzieci i emerytów. Musicie koniecznie posiadać przy sobie legitymację, aby uzyskać zniżkę.

Widok z wieży widokowej w Ostravie

Taras widokowy na szczycie wieży posiada dwie lunety obserwacyjne, oczywiście płatne ok. 10 koron za 1,5 min seansu ;-) Widok robi wrażenie a nawet zapiera dech w piersiach. Przy doskonałej widoczności ujrzycie całą panoramę miasta i pobliskie góry. Z pewnością ujrzycie wiele szybów górniczych oraz obiektów przemysłowych, bo właśnie taki charakter ma to miasto. W wieży możecie zaopatrzyć się w pamiątki oraz kupić kartę wraz ze znaczkami pocztowymi. Kartka pocztowa kosztuje od 6-15 koron a znaczek do Polski 25-30 koron.

Jeśli już zdążycie się nacieszyć widokami z wieży udajcie się w stronę Rynku. Po wyjściu z wieży skręcacie w lewo i po ok. 500 m idąc w górę miasta dojdziecie do Rynku, gdzie znajduje się sporo knajpek i restauracji. Sympatyczne miejsce od którego rozchodzą się klimatyczne uliczki, którymi dojdziecie m.in. do Parku miniatur. Koniecznie musicie odwiedzić Park, w którym przeżyjecie magiczną podróż w czasie i po całym świecie. Bilet wstępu do Parku miniatur kosztuje dla osoby dorosłej 70 koron i są oczywiście zniżki podobnie jak na wieży widokowej lub bilety rodzinne 2+1.


Park miniatur na początek oferuje stałą wystawę historyczną sprzętu elektronicznego sprzed lat, modeli zabytkowych samochodów oraz miniatur statków żeglarskich z czasów Krzysztofa Kolumba. Największymi atrakcjami są jednak makiety znanych budowli z całego świata. Jest nawet specjalna część poświęcona Polsce m.in. piękna miniatura Zamku Królewskiego w Warszawie. Na nas wrażenie zrobiła Piramida Cheopsa oraz wieża Eiffla. Wśród pozostałych miniatur obejrzycie także krzywią wieżę w Pisie, ruiny Akropolu w Atenach czy bramę Brandenburską w Berlinie. Dzięci będą zadowolone również z widoku jeżdżących kolejek wokół makiet. Naprawdę polecamy tę część atrakcji w Ostravie.
Z pozostałych atrakcji polecamy także odwiedzić m.in. ZOO, a dla rozrywkowych turystów ulicę rozrywki i rozpusty Stodolni ;-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz