poniedziałek, 12 grudnia 2016

Kosmetyczne dylematy macierzyństwa - cabines.pl

Kapitalny artykuł pojawiła się w najnowszym wydaniu czasopisma kosmetycznego Cabines, dotyczący kosmetycznych dylematów macierzyństwa. Autorki dr Elżbieta Kowalska-Wochna oraz mgr Anna Borkim przedstawiają kosmetyczne rozwiązania dla kobiet będących w okresie ciąży związane z dbałością o skórę a nawet farbowanie włosów! Fragment artykułu znajdziecie poniżej, natomiast całość tekstu w aktualnym wydaniu Cabines nr 79 (grudzień/styczeń) dostępnym w salonach EMPiK.

" Ciąża jest przejściowym, ale szczególnym okresem w życiu kobiety. W jej ciele zachodzi wiele zmian o charakterze czysto fizjologicznym, mających na celu przygotowanie organizmu do roli, jaką ma odegrać w wydaniu na świat nowego życia. Rozwijający się płód stawia przed ciałem kobiety szereg wyzwań i wyrzeczeń, przybywa problemów natury medycznej i estetycznej – przy redukowaniu wielu z nich może pomóc kosmetologia.


Fizjologiczna przebudowaPodczas ciąży ciało kobiety poddawane jest ciężkim próbom, nogi i kręgosłup dźwigają coraz większy ciężar, skóra rozciąga się do granic wytrzymałości, „szaleją” hormony, rośnie brzuch, zanika talia, zaokrąglają się biodra i piersi.

Zachodzące zmiany inicjowane są zwiększoną lub obniżoną aktywnością niektórych hormonów. Hormony odpowiedzialne za prawidłowy przebieg ciąży to: estrogeny, progesteron, prolaktyna, gonadotropina kosmówkowa, oksytocyna, hormon luteinizujący, androgeny. Większość kobiet dobrze znosi toczącą się w ich organizmach przebudowę hormonalną, ale są i takie, które doświadczają dużego dyskomfortu fizycznego lub psychicznego, co jest wynikiem niedoskonałego przystosowania się organizmu do przemian.

Hormony ciążowe mają istotny wpływ na wygląd skóry kobiety. Mówi się, że przyszłe mamy pięknieją i nie ma w tym żadnej przesady. Dzięki estrogenom skóra staje się delikatna, zawiera więcej wody, mniej się przetłuszcza, ma większą sprężystość. Także układ ruchowy kobiety staje się bardziej giętki. Wszystko to stanowi przygotowanie do wymagań okresu ciąży. Jeżeli kobieta przed ciążą miała problemy z trądzikiem i stosowała w tym celu odpowiednie preparaty, to często się zdarza, że w czasie ciąży może z nich w ogóle zrezygnować albo w dużym stopniu je ograniczyć. Jednak gdy ilość łoju jest zbyt mała, zmniejsza się warstwa lipidowa naskórka, skóra się przesusza, staje się nadmiernie wrażliwa, zaczerwieniona i piekąca.

Ciążowym problemem skórnym może być ostuda, jako wynik zmian hormonalnych, ale przeważnie nie przysparza kłopotów, gdyż samoistnie znika po urodzeniu dziecka.

Ciąża jest okresem wybitnie korzystnym dla włosów kobiety. „Burza estrogenowa” powoduje, że włosy szybciej rosną, stają się mocne i gęste, czasami może pojawić się nawet nadmierne owłosienie typu męskiego zwane hirsutyzmem. Natomiast w okresie poporodowym, kiedy poziom hormonów wraca do typowych wartości, należy się liczyć z możliwością wypadania włosów i utratą ich kondycji.

Bardzo ważne w ciąży jest noszenie odpowiednio dopasowanego biustonosza, gdyż od 6. tygodnia ciąży zaczynają kobietom dokuczać piersi – wzrasta ich unaczynienie, stają się obrzmiałe i napięte. Istotnym elementem jest higiena osobista i czystość całego ciała. Należy zmienić nawyki pielęgnacyjne, używać delikatnych, nie wysuszających skóry i hipoalergicznych środków myjących z naturalnymi składnikami.

Dużym problemem kobiet ciężarnych są rozstępy skórne – występują u 90% kobiet. Jest to najczęstszy defekt estetyczny, którego obawiają się młode mamy. Rozstępy spowodowane są kruchością i pękaniem włókien kolagenowych, które nie wytrzymują zwiększonej siły rozciągania skóry. Dotyczą głównie bioder, pośladków, podbrzusza, piersi i ud. Bezpośrednią ich przyczyną jest dysfunkcja fibroblastów skóry spowodowana wahaniami hormonalnymi charakterystycznymi dla okresu ciąży. Nie można też pominąć roli czynników genetycznych, ponieważ w wielu wypadkach tendencja do powstawania rozstępów jest cechą dziedziczną.

Pielęgnacja skóry w czasie ciąży Skóra twarzy w okresie ciąży przeważnie nie wymaga szczególnych zmian w postępowaniu pielęgnacyjnym. Zaleca się stosowanie kosmetyków odpowiednich do typu cery, dbałość o dobre nawilżenie (także od wewnątrz) oraz wybieranie preparatów z linii hipoalergicznych.

Poważniejszego podejścia wymaga natomiast skóra na ciele i jej problemy związane ze zmieniającą się sylwetką. Skóra młodszych mam jest bardziej delikatna, ma rzadsze utkanie, tym samym może wykazywać większą skłonność do powstawania rozstępów. Natomiast kobiety po 35. roku życia mogą mieć problem z powrotem sylwetki do stanu sprzed ciąży, ponieważ ich skóra jest już mniej sprężysta i trudniej poddaje się wszelkim zabiegom.

W obu przypadkach konieczne jest stosowanie kosmetyków ze składnikami ujędrniającymi ciało i zapobiegającymi rozstępom – profilaktycznie, zanim pojawi się problem. Służą do tego preparaty poprawiające stan tkanki łącznej, stymulujące syntezę kolagenu i elastyny, działające nawilżająco, które należy aplikować w newralgiczne miejsca. Ważne jest, żeby wybierać kosmetyki znanych marek, adresowane specjalnie do kobiet w „odmiennym stanie”, gdyż daje to pewność, że nie zawierają składników niebezpiecznych dla płodu ani uczulających czy podrażniających skórę kobiety. Przy wklepywaniu kosmetyków możpona wykonywać delikatny masaż okolic podatnych na rozstępy, żeby pobudzić w nich krążenie krwi. Brzuch należy omijać, aby nie wywołać czynności skurczowej. W ostatnich dniach ciąży nie wolno zbyt intensywnie masować piersi, zwłaszcza brodawek, gdyż może to nasilić wydzielanie oksytocyny i przyspieszyć rozwiązanie. (...)"

Więcej przeczytacie m.in. tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz