wtorek, 30 czerwca 2015

Dzieci a refluks

Refluks u dzieci trudno jest czasem zdiagnozować. Bardzo małe dzieci nie potrafią jeszcze powiedzieć o swoich dolegliwościach, a ulewanie pokarmu we wczesnym dzieciństwie jest normalne. Jednak nadmierny kontakt przełyku z treścią pokarmową może bardzo źle się skończyć. Warto więc obserwować swoją pociechę także pod tym kątem.

Ulewanie powinno zakończyć się już około ósmego miesiąca życia. Jednak dopiero gdy dziecko przekroczy jeden rok, a zwracanie pokarmu się nie skończy, należy mieć poważne obawy. Do tego czasu specyficzna budowa połączenia przełyku z żołądkiem może powodować takie objawy. Nie należy jednak uważać, że wszelkiego typu dolegliwości są naturalne. Jeśli tylko coś zmienia się na gorsze, warto udać się do specjalisty. Szczególnie należy to zrobić w przypadku, gdy stan zdrowotny dziecka pogarsza się, zaczynają się problemy z przełykaniem i wymioty. Powodem do obaw może być również niedokrwistość, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jest żywione prawidłowo i nie powinno mieć niedoborów.

Choroba refluksowa to wszelkie dolegliwości, które są spowodowane częstym cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Kwas solny, który jest już zawarty w takim niestrawionym jeszcze pokarmie może powodować na przykład nadżerki przełyku. Te po jakimś czasie mogą wygoić się samoistnie, ale jeśli ten proces często się powtarza dochodzi zwykle do zbliznowaceń. A to z kolei powoduje zwężenie się przełyku co może uniemożliwić normalny transport pokarmu z ust do żołądka.

W przypadku dzieci robionych jest szereg badań, by wykluczyć inne choroby. Refluks może być bowiem spowodowany także alergią pokarmową i nie można tego lekceważyć. Nawet niemowlę może być bowiem uczulone na przykład na białka mleka krowiego. Częste zapalenia przełyku spowodowane podrażnieniem kwasem solnym mogą doprowadzić do patologicznych zmian, a nawet do nowotworu. Należy więc koniecznie odkryć przyczynę choroby i rozpocząć właściwe leczenie.

Refluks u dzieci można leczyć podobnie jak refluks żołądka u dorosłych osób. Przede wszystkim należy potwierdzić diagnozę poprzez zastosowanie leków, pH-metrię oraz badanie endoskopowe. Lekarze muszą mieć pewność, ponieważ od wyników zależy, czy będzie konieczność przeprowadzenia operacji. Nie należy się jej obawiać - dzięki zlikwidowaniu patologicznych zmian możliwe jest przywrócenie dziecku praktycznie normalnego trybu życia. Oczywiście z zachowaniem odpowiedniej, zdrowej diety.

Na chorobę refluksową dziecka wpływ mogą mieć jego rodzice. Nie każdy wie o tym, iż kluczowa, nawet w wieku niemowlęcym jest pozycja w jakiej spożywa się pokarmy. Nie należy jeść na leżąco, ponieważ utrudnia to właściwe połykanie. Wpływ na chorobę dziecka mogą mieć też czynniki pozornie zewnętrzne. Palenie przy dzieciach jest absolutnie wzbronione z wielu względów. Dym tytoniowy nie tylko może źle wpłynąć na płuca, ale również być powodem nasilonych objawów refluksu. Dlatego też optymalne w takim przypadku jest całkowite rzucenie papierosów lub przynajmniej absolutny zakaz palenia w mieszkaniu.

Potrzebujesz większej ilości artykułów o refluksie dziecięcym? Odwiedź stronę ChorobaRefluksowa.net.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz