czwartek, 7 maja 2015

Bez bólu i strachu u dentysty? Poznaj 8 sposobów, jak uchronić dziecko przed negatywnymi skojarzeniami

Ty lub twoje dziecko boicie się dentysty? To problem większości rodziców, którzy stają przed wyzwaniem, jakim jest leczenie zębów malucha. Warto wiec przygotować się do tego. Oto 8 sposobów na to, jak uchronić dziecko przed traumą na całe życie.




Zacznij bardzo wcześnie


Im wcześniej odwiedzimy dentystę, tym lepiej. Pierwszą wizytę warto odbyć nim dziecko skończy roczek, czyli zanim jeszcze maluch zacznie ząbkować - zaleca American Academy of Pediatric Dentistry. W wieku 2-3 lat z kolei rekomenduje się tzw. wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko w bezstresowej atmosferze pozna gabinet, nauczy się szczotkowania, weźmie udział w specjalnych grach i zabawach, które oswoją go z miejscem, ale także lekarzem. Co ważne dziecko będzie mogło samo usiąść w fotelu i pobawić się np. lusterkiem czy kamerą wewnątrzustną. - Pierwsza wizyta nie może wiązać się z żadnym zabiegiem i bólem. Musi być swoistym rozeznaniem terenu i zaprzyjaźnieniem się z gabinetem. Jeśli dziecko będzie miało pozytywne wspomnienia z wizyty, np. związane z zabawą dmuchanymi rękawiczkami, chętniej wróci tam na kolejną wizytę - mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach.

Nie ucz dziecka strachu


Ogromna w tym także rola rodziców. Zanim wybierzemy się do dentysty, nie nakręcajmy negatywnie malucha i nie przenośmy na niego swoich lęków. Ważne jest, aby wokół wizyty budować pozytywne skojarzenia. - Nie mówmy dziecku jak bardzo bolało nas wyrwanie zęba, unikajmy także zwrotów typu „nic nie będzie bolało”, „nic się nie martw” czy „wszystko będzie dobrze”. Stwórzmy także listę słów zakazanych, zawierającą takie słowa jak np. „zastrzyk”, „igła”, „ból”, „krew” - mówi dr Fąferko. - Budujmy za to pozytywną historię wokół wizyty. Mówmy o tym, co ciekawe w gabinecie, o magicznych kamerach, które widzą cukrowe bakterie, śmiesznych rurkach, co bzyczą jak pszczoły. Wyprawa do dentysty powinna być tak ciekawa, jak wycieczka do planetarium lub zoo - mówi.


Zamień salon w gabinet


Dlatego też warto w domu przećwiczyć ją. Specjaliści zalecają nawet zaaranżowanie małego gabinetu w domu, w którym dziecko będzie mogło przebadać wszystkie swoje misie. Takie ćwiczenie można wykonać zarówno przed pierwszą wizytą adaptacyjna, jak i tuż po niej - Pokażmy maluchowi, że wizyta u dentysty to przygoda, którą można kontynuować w domu. Zorganizujmy zawody w myciu zębów, przeglądy wszystkich lalek i pluszaków, zamieńmy zwykły fotel w fotel dentysty, pokażmy dziecku zdjęcia rentgenowskie. Ważne jest, aby dziecko zafascynować tematem, wtedy przed wizytą będzie ciekawe tego, co będzie się działo - radzi specjalista Dentim Clinic.

Oszczędź dziecku bólu


Ważny jest także moment, w którym wybieramy się do dentysty. - Nie czekajmy na ból. Jeśli wizyta 2 lub 3-latka będzie wiązała się z bólem zęba, już na zawsze dentysta będzie kojarzył mu się z czymś nieprzyjemnym. Tym bardziej, że taka wizyta oznacza dla niego często borowanie i zastrzyk znieczulający - mówi specjalista. Z tym ostatnim też powinniśmy uważać. Większość dzieci bowiem źle znosi już sam widok strzykawki, które znane są im dobrze z gabinetów pediatry. - Jeśli nasze dziecko wpada w płacz na widok strzykawki, wybierzmy dentystę, który znieczula przy pomocy komputera Wand. Wand z wyglądu przypomina magiczną różdżkę lub długopis, natomiast podanie przy jego pomocy znieczulenia jest dla dziecka delikatne i całkowicie bezbolesne - mówi dr Fąferko.



Nagradzaj przytulańcem


Kluczowe jest także to, jak zachowamy się po wizycie. Specjaliści zalecają, aby wzmacniać pozytywnie zachowanie dziecka. Co to oznacza w praktyce? - Nie obiecujmy dziecku zabawek w zamian za to, że będzie grzeczne, ale nagradzajmy je po wizycie. Nagrodą może być zwykłe przytulenie dziecka lub całus, coś, co sprawi, że poczuje się bezpieczne. Możemy również sięgnąć po drobne upominki np. pluszaki lub np. wycieczkę do zoo. To sprawi, że każda kolejna wizyta będzie miała dodatkowe pozytywne skojarzenie - mówi dr Fąferko.

Co jeszcze warto zrobić?


Jak jeszcze możemy pomoc dziecku przebrnąć przez wizytę? Warto zabrać za sobą wszelkie rozpraszacze np. ulubioną zabawkę, poduszkę czy książkę, którą dziecko będzie miało przy sobie podczas wizyty. Warto także wybrać gabinet, który np. wyświetla bajki podczas wizyty dziecka w fotelu lub stosuje różnego rodzaju techniki odcinania od zabiegu np. poprzez zakładanie słuchawek z muzyką. Także samo leczenie możemy dziecku uprzyjemnić. W Polsce działają już gabinety, które nie tylko znieczulają łagodnie przy pomocy Wand, ale także takie, które próchnicę leczą bez bólu przy pomocy ozonu, a nie tradycyjnego wiertła.

Bądź gotów na krzyk


Bez względu na wszystko musimy się jednak przygotować się na negatywną reakcję dziecka. - Płacz, złość czy krzyk są normalną reakcją malucha, zarówno na nieznane, na dotyk obcej osoby, jak i na niepewność. W odróżnieniu od dziecka powinniśmy jednak zachować spokój. Dziecku pomożemy już samą obecnością w gabinecie lub potrzymaniem za rękę. Niewskazana jest natomiast interwencja rodzica i przerwanie przez niego zabiegu - wyjaśnia dr Fąferko.

***

Dentim Clinic to nowoczesny gabinet stomatologiczny w centrum Katowic, wyspecjalizowany w leczeniu implantologicznym oraz leczeniu ortodontycznym dzieci, młodzieży oraz dorosłych. www.dentim.pl


9 komentarzy:

  1. Moim zdaniem osoba, która ma dobre opinie, wzbudza dużo lepsze odczucia. Moim zdaniem warto poszukać przed wizytą jakichś informacji na temat danego lekarza. Wystarczy wpisać w Google "wrocław - dobry dentysta" i od razu człowiek czuje się bardziej komfprtowo wiedząc, że idzie do sprawdzonego specjalisty.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne porady. Grunt, to trafić też na dobrego dentystę - lekarza z powołania i z dobrym podejściem do dzieci. My długo szukaliśmy, ale w końcu znaleźliśmy. Nasza Pani Ania zawsze z uśmiechem podchodzi do dziecka, zabawia, nagradza. Takich osób ze świecą szukać :) Co ważne, mogę rejestrować się do niej na wizyty przez internet tutaj, co dla matek z dziećmi to duże ułatwienie. Niedługo trzeba wybrać się na kontrolę, matka również :) Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem naprawdę bardzo ciekawa czy ktoś z was był u dentysty z https://sztukastomatologii.pl/ . Sama z przyjaciółką byliśmy tydzień temu i naprawdę bardzo nam się to podobało.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na pewno tu trzeba stawiać na odpowiednich specjalistów, także i odpowiedni sprzęt. Nowoczesna medycyna potrafi zdziałać cuda.

    OdpowiedzUsuń
  5. Tak naprawdę od pierwszej wizyty u stomatologa zależy jak nasze dziecko będzie w przyszłości reagować na słowo dentysta, dlatego warto to przemyśleć i wybrać odpowiedniego specjalistę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wszystko zależy od stomatologa i jego podejścia do dzieci. Powyższe wskazówki z pewnością sprawią, że dziecko nie przestraszy się wizyty u dentysty.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawe sposoby muszę przyznać. Warto wykorzystać je, jeżeli wybieramy się z dzieckiem do dentysty

    OdpowiedzUsuń
  8. Przed wizytą u dentysty warto dobrze nastawić dziecko na tę wizytę. Nie warto straszyć tylko pozytywnie nastawiać. Niektórzy nawet praktykują chodzenie do dentysty bez leczenie by dziecko się przyzwyczaiło i nabrało pewności. To też dobra taktyka.

    OdpowiedzUsuń