niedziela, 19 października 2014

O czym powinnaś pamiętać karmiąc piersią?

Wskaźniki skutecznego karmienia dziecka
Czy wiesz co powinnaś jeść a czego unikać w czasie ciąży? Co to jest kryzys laktacyjny? Co robić gdy bolą brodawki? Kiedy wybrać laktator ręczny, a kiedy elektryczny? Ile czasu możesz przechowywać pokarm w lodówce? Sprawdź wskaźniki skutecznego karmienia oraz zapoznaj się z informacjami, które będą przydatne podczas karmienia piersią.


  • W okresie ciąży uśmiechaj się, zachowuj spokój i wiarę w to, że wszystko będzie w najlepszym porządku, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do wyglądu Twoich piersi skonsultuj się z ginekologiem bądź poradnią laktacyjną
  • Zadbaj, aby Twoje maleństwo było prawidłowo powitane na tym świecie (najlepiej gdyby szpital spełniał standardy "Szpitala przyjaznego dziecku"). Upewnij się czy szpital, który wybrałaś może Ci w tym pomóc, czy zatrudnia doradców laktacyjnych, neurologopedę? Czy umożliwia pobyt osoby Tobie bliskiej w trakcie porodu? Czy propaguje karmienie naturalne?
  • Tuż po urodzeniu dziecko powinno być położone na Twoim brzuchu bądź w ramionach, gdzie powinno spędzić pierwsze dwie godziny swojego życia "na zewnątrz". W tym czasie pojawi się u niego odruch szukania piersi, gdy to zauważysz delikatnie pomóż mu odnaleźć właściwą drogę. Rozpoczęcie ssania w trakcie pierwszych dwóch godzin życia ma niebagatelne znaczenie dla dalszego, bezproblemowego karmienia piersią.
  • Położne opiekujące się Tobą i dzieckiem, powinny pokazać Ci jak w prawidłowy sposób należy przystawić dziecko do piersi. Poproś też by sprawdzono czy Twoje dziecko nie ma problemów ze ssaniem. Jest to niezwykle ważne. Jeśli nikt z personelu szpitala nie będzie w stanie poprawnie ocenić odruchów dziecka zorganizuj sobie prywatną wizytę konsultantki laktacyjnej lub logopedy zaraz po wyjściu ze szpitala.
  • Zdrowe dziecko nie powinno być niczym dokarmiane ani dopajanee na terenie szpitala. Przez dokarmianie zwykłą butelką ze smoczkiem można zaburzyć odruch ssania, a poprzez fakt nasycenia, dziecko straci chęci do efektywnego ssania Twojej piersi. Jeżeli widzisz, że dziecko ma potrzebę ssania przystawiaj je do piersi tak często jak tego potrzebuje, jednak nie rzadziej, niż co 3 godziny.

Wskaźniki skutecznego karmienia:

Źródło: www.poradnikmedela.pl 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz