wtorek, 8 września 2015

Zabawa w ogrodzie z korzyścią dla całej rodziny

Ogród jest miejscem, gdzie podczas letnich miesięcy spotyka się cała rodzina. Jest miejscem, w którym dzieci i dorośli spożywają letnie posiłki. Stwarza również pole do zabaw dla dzieci.


Zabawy w ogrodzie sposobem na integrację rodziny


Ogród jest miejscem, w którym zazwyczaj spędzamy wiele czasu. Dobrze zaprojektowany sprawia, że możemy się w nim zrelaksować, spędzić miło dzień, a nasze dzieci mogą się w nim dobrze bawić. Na ogród warto zwrócić uwagę zwłaszcza w kontekście zabaw dzieci. Powinien być on odpowiednio przygotowany i zabezpieczony, żeby bawiące się dzieci nie zrobiły sobie w nim krzywdy. Ważne jest, żeby w ogrodzie nie było żadnych ostrych elementów, o które można byłoby zahaczyć, zagłębień i dołów, do których mogłoby wpaść dziecko, jeżeli w ogrodzie jest studnia, powinna być dobrze zabezpieczona.

Zabawa w ogrodzie dla całej rodziny


Podczas letnich popołudni, kiedy cała rodzina przebywa w ogrodzie jest wiele okazji do zabawy z dziećmi. Dorośli mogą bawić się z dziećmi wspólnie, mogą również jedynie organizować im zabawy. Ważne jest, żeby zabawy, które wybieramy dla naszych dzieci były dostosowane do ich wieku i poziomu rozwoju.

Zabawa ze zwierzętami


Jeżeli posiadamy zwierzęta, najczęściej są to psy, mamy wiele możliwości do organizowania dzieciom zabawy, w której biorą również udział zwierzaki. Taka zabawa jest dobrym sposobem na oswojenie dzieci ze zwierzętami, nauczenie ich szacunku do zwierząt, a także na ogólny rozwój dzieci. Ważne jest jednak, żeby psy nie były agresywne. Jeżeli dopuszczamy do sytuacji zabawy psa z dzieckiem, musimy być zwierzęcia w stu procentach pewni. Jeżeli mamy pewność, że nasz pies jest wart zaufania zyskujemy kolejną korzyść jaką jest posiadanie opiekuna dla dziecka. Niektóre psy są wręcz stworzone do opieki nad dziećmi. Wykazują nieprawdopodobną wręcz cierpliwość i nie dopuszczą, żeby maluch zrobił sobie krzywdę.


Zabawa w ogrodzie a pora roku


Zabawy w ogrodzie są wskazane niezależnie od pory roku. O każdej porze w ogrodzie znajdziemy coś interesującego, wymyślimy inny rodzaj zabawy. Najwięcej możliwości mamy latem, wtedy spędzamy w ogrodach większość wolnego czasu. Jednak również inne pory roku mają nam coś do zaoferowania.

Co brać pod uwagę organizując zabawę dzieciom?


Kiedy organizujemy naszym dzieciom zabawę w ogrodzie musimy brać pod uwagę takie czynniki jak:
  • wiek naszego dziecka. W każdym wieku inne zabawy będą odpowiednie,
  • predyspozycje i upodobania naszego dziecka. Zabawa musi być dostosowana do osobowości malucha,
  • nastrój dziecka. Dobór zabaw będzie inny w zależności od samopoczucia dziecka,
  • porę roku. Każda pora roku stwarza inne możliwości zabawy,
  • pogodę. Niezależnie od pory roku, zabawę musimy dostosować przede wszystkim do pogody jaka jest za oknem. Tyczy się to również stroju, w którym chcemy się bawić.

Zabawy dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat


Zabawy dla dzieci w wieku do trzech lat powinny być mało skomplikowane, dostosowane do poziomu rozwoju dzieci w tym wieku. Małe dzieci w okresie wczesnodziecięcym uczą się chodzić, mówić, dopiero poznają przyrodę i otaczający je świat. Sposobem na zabawę dla małych dzieci jest na przykład zabawa w rozpoznawanie kolorów. Dajemy dziecku przedmioty w określonym kolorze, mówimy co to za kolor, a następnie prosimy o wskazanie innych przedmiotów w danym kolorze. Do tego rodzaju zabawy możemy użyć przedmiotów i roślin znajdujących się w ogrodzie. Możemy również zastosować wariant tej zabawy przy pomocy baloników. Nadmuchujemy balony w różnych kolorach, a następnie prosimy dziecko, żeby podało nam balon we wskazanym przez nas kolorze. Jest to zabawa, w którą można bawić się również zimą, jednak latem spędzamy w ogrodzie więcej czasu i możemy bawić się dłużej

Kolejną zabawą dla dzieci w wieku do trzeciego roku życia jest zabawa w rozpoznawanie kształtów. Możemy się w nią bawić zimą, kiedy spadnie obfity śnieg. Lepimy ze śniegu przedmioty różnych kształtów i prosimy nasze dziecko o rozpoznanie tych kształtów. Dziecko może nam również pomóc w lepieniu ze śniegu.

Zabawy dla dzieci w wieku od 4 do 6 roku życia


Wiek od czwartego do szóstego roku życia, to wiek, w którym dziecko uczy się liczyć. Dobrze jest przemienić naukę w zabawę i pobawić się w ogrodzie. Do zabawy w liczenie przydadzą się nam na przykład kolorowe baloniki. Dzięki nim dodawanie i odejmowanie nabierze nowych wymiarów.

Pozostając w temacie baloników mogą one posłużyć również do nauki liter. Na nadmuchanych balonach wypisujemy flamastrem litery i prosimy dziecko, żeby wskazało nam balonik z konkretną literą. Z baloników można również układać całe wyrazy. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań i przeniesieniu ich w formie zabawy do ogrodu, nauka z obowiązku przemieni się w przyjemność. Jest to zabawa, w którą dzieci bawią się wspólnie z dorosłymi, który sprawdzają poprawność wyborów dzieci.

Zabawa dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat


Dzieci w wieku od siedmiu do dziesięciu lat mogą być zainteresowane prowadzeniem zielnika. Jest to zeszyt, do którego wklejają liście konkretnych roślin, po czym je opisują. Jeżeli mamy w ogrodzie bogaty wybór roślin nasze dzieci nie będą się nudzić. Zabawą dla dzieci w tym wieku może być również samodzielne sadzenie i pielęgnowanie roślin. Zajęcie to uczy systematyczności i odpowiedzialności.

Zimą dzieci w wieku do dziesięciu lat mogą pobawić się w tropienie śladów na śniegu. Zabawa ta może polegać na szukaniu jakiegoś przedmiotu do którego prowadzą ślady. Zabawa jest trudna zwłaszcza kiedy pada śnieg i ślady szybko się zacierają.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu, min. place zabaw: http://ogrodolandia.pl/place-zabaw

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz