środa, 30 września 2015

Jak postępować z nastolatkiem podczas przeprowadzki?

Często się zdarza, że nasze pociechy źle znoszą zmianę miejsca zamieszkania. Zwłaszcza, kiedy nastoletnie dziecko spędziło w jednym miejscu wiele lat. To nic dziwnego, że dziecko przyzwyczaiło się do swojego domu, ponieważ jest z nim mocno związane emocjonalnie. Właśnie dlatego, możemy spodziewać się pretensji, nerwów i w ogóle silnych emocji ze strony naszego nastolatka, lub nastolatki.


Przygotuj swoje dziecko odpowiednio wcześniej


Już kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką, powinieneś odpowiednio przygotować swoją pociechę do tak dużej zmiany w jej życiu. Warto na spokojnie porozmawiać, wytłumaczyć co jest przyczyną przeprowadzki, oraz przedstawić swojemu dziecku korzyści, jakie wypływają ze zmiany miejsca zamieszania.

Pisząc o korzyściach, wcale nie mam na myśli elementów ekonomicznych, ponieważ takie argumenty prawdopodobnie nie podziałają na tak młodą osobę, która nie zetknęła się jeszcze z realiami życia dorosłego. Warto więc skupić się na rzeczach, które będą istotne z punktu Twojej pociechy. Może to być na przykład nowy plac zabaw, okoliczne miejsca, które będziecie mogli razem odwiedzać, a także inne rozrywki, które mogą zainteresować Twoje dziecko.


Przygotuj się na kontrargumenty


Jest prawie pewnie na 100%, że Twoje dziecko zacznie reagować negatywnie na Twoje przekonywanie. Możesz wtedy posłużyć się pewną techniką, która jest stosowana przez zawodowych "wywieraczy wpływu".

Poprowadź rozmowę w następujący sposób:
  • przedstaw swój argument, przemawiający za zmianą miejsca zamieszania,
  • wysłuchaj dokładnie odpowiedzi Twojego dziecka,
  • zgódź się z kontrargumentem, a następnie przedstaw lepszą wersje.

Może to wyglądać w następujący sposób:

Ty: "Gdy się wyprowadzimy do miejscowości X, będziesz mogła/mógł codziennie chodzić z naszym psem na spacer do parku".

Dziecko: "Nie chce wychodzić z psem do parku, wolę spacerować po łące za naszym domem".

Ty: "Rozumiem, że jesteś bardzo przywiązana/ny do łąki za naszym poprzednim/starym domem. Zdaje sobie sprawę, że lubiłaś/eś chodzić tam po szkole, aby pobiegać z pieskiem. Chciałbym jednak, abyś zaczął/zaczęła zauważać, że kiedy wybierzemy się na spacer z pieskiem do parku, to po drodzę będziemy mogli zajść na lody, lub watę cukrową. A to dopiero początek korzyści, jakie wynikają z naszej przeprowadzki".

Bardzo możliwe, że dziecko w tym momencie zacznie dopytać, co takiego miłego jeszcze może go spotkać, po przeprowadzce do nowego mieszkania. Tutaj liczy się Twoja kreatywność."Podstępne" słówka, która zmieniają myślenie Twojego dzieckaPrzeanalizujmy teraz ostatnie zdanie, które ma wpłynąć pozytywnie na perspektywę przeprowadzki u Twojego dziecka. "Rozumiem, że jesteś bardzo przywiązany do łąki za naszym poprzednim/byłym domem. Zdaje sobie sprawę, że lubiłaś chodzić tam po szkole, aby pobiegać z pieskiem". Te dwa zdania, to potwierdzenie rzeczywistości Twojego dziecka. W ten sposób, Twoje dziecko podświadomie zacznie sięz Tobą zgadzać, bo przecież Ty tylko potwierdzasz, co było już stwierdzone przez Twoją pociechę. Jest tutaj jeszcze jedno słowo, które zaczyna zasiewać nową myśl u Twojego dziecka. Jest to słówko, w kontekście zdania "byłym/poprzednim domem". W ten sposób, zasiewamy sugestie, która ma na celu dokładnie określić co jest przeszłością, a co przyszłością. Dalej jest już tylko przedstawianie nowej, wspaniałej wizji, po zmianie miejsca zamieszkania.


Nowa szkoła, nowi rówieśnicyJeśli Wasza przeprowadzka wiąże się także ze zmianą szkoły Twojego dziecka, to możesz spodziewać się lęku z jego strony, a czasami nawet agresywnych zachowań. Na pewno warto rozmawiać, postarać się przedstawić sytuację w jak najlepszym świetle. Nowa szkoła, to nowe znajomości, a może nawet szkolna miłość.

Każdy człowiek ma swoje indywidualne priorytety w życiu. Tak jest zarówno osób starszych, jak i dzieci czy młodzieży. Każdego cieszą zupełnie inne rzeczy. Powinniśmy doskonale poznać zainteresowania swojego dziecka, hobby, oraz jego talenty. Być może, znajdziemy dzięki temu wiele atutów danej miejscowości, jakie mogą przekonać nasze dziecko do przeprowadzki, a przynajmniej zminimalizują negatywne emocje.

Artykuł został przygotowany przez firmę taxi-bagaz.com.pl specjalizującej się w przeprowadzkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz