czwartek, 30 marca 2017

Czy jestem w ciąży?! Jakie mam objawy?!

Odmienny stan – w ten sposób kolokwialnie określa się ciążę i wbrew pozorom nie występuje w tym stwierdzeniu nic obraźliwego. Kobieta w ciąży przechodzi metamorfozy fizyczne i psychiczne – stanowi to więc naprawdę odmienny stan. Na początku jednak nie wszystkie kobiety wiedzą o tym, że zaszły w ciążę. Aby się nie zorientować o tym przy porodzie, bo takie przypadki niekiedy też się zdarzają, należy zwrócić uwagę na to, czy ciąża nie daje o sobie znać poprzez różnego rodzaju objawy.

Miesiączka a brak miesiączki


Miesiączka, zwana inaczej menstruacją, to zjawisko polegające na cyklicznym złuszczaniu się nabłonka macicy pod wpływem zmian stężenia hormonów płciowych. Objawia się to krwawieniem miesiączkowym występującym u kobiety przez mniej więcej 3 dni co 28 dni. Miesiączka występuje u każdej zdrowej kobiety w wieku rozrodczym, czyli od około 10-go do około 50-go roku życia. Wyjątek od tej reguły stanowią kobiety w ciąży, u których przez ten okres miesiączka nie występuje. Dzieje się tak z tego względu, że hormony płciowe wydzielane zostają na stałym i wyższym poziomie niż normalnie. Jeżeli kobieta podejrzewa, że zaszła w ciążę, bo nie pojawia się u niej miesiączka, powinna poczekać do dwóch tygodni, bo możliwe, że okres po prostu jej się spóźnia.

Plamienie implantacyjne


Plamienie implantacyjne to niewielkie krwawienie, które nie musi, ale może wystąpić, podczas gdy zarodek zagnieżdża się w macicy. To, czy plamienie wystąpi, zależy od tego, czy jajeczko wędrując do macicy natrafi na naczynie, jeśli tak – krwawienie wystąpi, jeśli nie – krwawienie nie wystąpi. Plamienie implantacyjne można pomylić z menstruacją, bo występuje przeważnie w czasie, w którym wystąpiłoby krwawienie miesiączkowe.

Metamorfoza piersi


To właśnie z piersi popłynie pokarm matki dla nowonarodzonego dziecka. Piersi w okresie ciąży przechodzą metamorfozy. Wynika to ze zmiany stężenia hormonów płciowych, czyli estrogenów i progesteronu. Nabrzmiałe piersi występują jednak nie tylko w okresie ciąży, ale i tuż przed menstruacją. Według przesądu kobieta, której piersi w ciąży zbrzydły, spodziewa się syna, a jeśli wyładniały, spodziewa się córki.

Wrażliwość na zapachy


Kobiety w ciąży zazwyczaj nie mogą znieść zapachów, których nie lubią. Co więcej, kobiety w ciąży nie mogą też niekiedy znieść zapachów, które zazwyczaj lubią. Nauka nie odkryła dlaczego kobiety wykazują olbrzymią wrażliwość na zapachy w czasie ciąży, można się jednak domyślać, że natura wie co robi i zrobiła to, aby chronić matkę i dziecko przed szkodliwymi substancjami.

Huśtawka nastroju


U kobiety w ciąży szaleją hormony. Powoduje to emocjonalne wzloty i upadki. Wśród hormonów tych wylicza się: estrogeny, progesterony, i hormony wzrostu. Występuje też gonadotropina kosmówkowa, zwana hormonem HCG. Hormon HCG wytwarza się przez zagnieżdżone w macicy jajeczko. To hormon bardzo podobny do wytwarzanego przez tarczycę hormonu TSH. W związku z tym, że stężenie hormonu HCG bardzo szybko rośnie po zagnieżdżeniu się zarodka, to przez jego obecność wykrywa się ciążę robiąc badanie krwi lub moczu.

Jeśli nie wiesz czy jesteś w ciąży, więcej na temat objawów dowiesz się na: https://www.babyboom.pl/ciaza/zdrowie_w_ciazy/objawy_ciazy.html, pamiętaj jednak o wizycie u lekarza - ginekologa. To on jest ostatecznym autorytetem w tej sprawie, nie tylko powie Ci czy jesteś w ciąży, ale odpowie również na wszelkie Twoje pytania oraz zapisze na kolejne niezbędne wizyty/badania i obejmie Twoją ciążę niezbędną opieką.

2 komentarze:

  1. Moje HCG rosło a jajo było puste, jestem po poronieniu w opolskim "szpitalu" mam traume po lekarzach tam. Czekam na posta dot. płodności, współżycia, zachodzenia w ciąże i higieny po łyżeczkowaniu, będę wdzięczna.

    OdpowiedzUsuń
  2. dobrze wiedzieć takie rzeczy, na pewno przydarzą się wielu kobietom które oczekują maleństwa.

    OdpowiedzUsuń