czwartek, 1 czerwca 2017

Jak przebiega poród – krok po kroku

Rozwiązanie, jak określa się poród, to zwieńczenie okresu ciąży trwającego czterdzieści tygodni lub inaczej licząc dziewięciu miesięcy. Z jednej strony stanowi dla kobiety wytchnienie, z drugiej strony natomiast dostarcza powodów do obaw. Czy wszystko podczas porodu się powiedzie?! Oto jak przebiega krok po kroku poród.

Najpierw ciąża, następnie poród 


Dziecko pojawia się na świecie w sposób etapowy. Na początku dochodzi do połączenia żeńskiej komórki jajowej i męskiej komórki plemnikowej. W efekcie powstaje zygota, która się dzieli tworząc zarodek. Następuje okres ciąży, który trwa dziewięć miesięcy, czyli czterdzieści tygodni. Wówczas dziecko wzrasta i rozwija się w organizmie matki. Kończy się to porodem. Wówczas dziecko przychodzi na świat i zaczyna samodzielnie na nim funkcjonować.

Poród naturalny a cesarskie cięcie


Kobiety mogą zdecydować się na poród naturalny lub na cesarskie cięcie. Kobiety muszą przy tym jednak pamiętać, że cesarskie cięcie powinno się wykonywać nie wedle uznania, a tylko ze względu na zagrożone życie i zdrowie matki lub dziecka. Poród naturalny polega na rodzeniu siłami natury. Tego typu poród okazuje się cięższy dla matki, ale nie pozostawia śladów po cięciach chirurgicznych. Cesarskie cięcie polega na wydobyciu dziecka poprzez zabieg chirurgiczny. Tego typu poród okazuje się lżejszy dla matki, ale pozostawia ślady po cięciach chirurgicznych. Według sporego grona ginekologów i położników, dla dziecka okazuje się o wiele zdrowsze przyjście na świat przez siły natury niż przez zabieg chirurgiczny.

Etap pierwszy porodu


Poród rozpoczyna się od skurczów macicy. Początkowo występują one cyklicznie co 10-30 minut i trwają mniej więcej 40 sekund. Z czasem skurcze stają się bardziej bolesne i bardziej częste. Ostatecznie występują one co 3 minuty trwając około 70 sekund. W ich wyniku sukcesywnie rozszerza się szyjka macicy osiągając ostatecznie dziesięciocentymetrowe rozwarcie.

Etap drugi porodu


Poród kojarzy się w przyjściem dziecka na świat i w tym etapie tak właśnie się dzieje. To najbardziej groźny i bolesny etap. Trwa nawet do 30 godzin u kobiety, które jeszcze nie rodziły i do 30 minut u kobiety, które już rodziły. Płód wychodzi z brzucha głową, a w nielicznych przypadkach wychodzi z brzucha pośladkami.

Etap trzeci porodu


Kwadrans po urodzeniu dziecka kobieta rodzi łożysko. Traci przy tym około pół litra krwi. Należy zwrócić uwagę, aby wydalić łożysko w całości a nie w części, bo może ono powodować infekcje.

Narodziny instynktu macierzyńskiego


Dawniej gdy kobieta rodziła, jej syn lub córka natychmiast wędrowali na oddział położniczy w celu ich zbadania. Matka z dzieckiem spotykali się ponownie dopiero za kilka godzin. Obecnie odchodzi się od tego zwyczaju i matka z dzieckiem spotykają się tuż po narodzinach. Niemal natychmiast przybywa do nich lekarz pediatra, aby sprawdzić jak czuje się nowonarodzona osoba. To właściwa postawa. Naukowcy udowodnili bowiem, że należy narodzone dziecko położyć na piersi matki. W ten sposób pojawia się instynkt macierzyński i wieź między matką a dzieckiem.

Źródło: www.babyboom.pl/ciaza/porod.html.

1 komentarz:

  1. Poród to chyba pikuś do tego co przeżywam w ciąży :D Ciągły ból pleców, bezsenność, już się zastanawiam czy czasem materac ortopedyczny by mi nie pomógł bo to na prawdę katorga..

    OdpowiedzUsuń