![]() |
Metody udzielania pomocy małym dzieciom |
Pomoc dziecku w wypadku zadławienia
Jeśli niemowlę kaszle efektywnie, żadne działania nie są potrzebne - dziecku prawdopodobnie uda się wykrztusić połknięty przedmiot. jeśli kaszel nie daje oczekiwanych efektów (dziecko nie odkrztusza przedmiotu), działaj następująco wedle poniższej instrukcji:
Gdy dziecko straci przytomność
Jeśli dziecko się nie porusza, najpierw wezwij pomoc, a następnie udrożnij drogi oddechowe. Działaj następująco wedle poniższej instrukcji:
Jeśli stwierdzisz brak oddechu, rozpocznij sztuczne oddychanie metodą usta-usta lub usta-nos, wedle załączonej poniżej instrukcji:
Uwaga! Pamiętaj, aby nie wdmuchiwać powietrza zbyt mocno. Istnieje bowiem ryzyko, że powietrze dojdzie do żołądka i w konsekwencji treść pokarmowa przedostanie się do płuc.
Oceń stan układu krążenia dziecka: ruch, kaszel, prawidłowy oddech, tętno (u dziecka poniżej 1 roku życia tętno sprawdzaj na tętnicy ramiennej, na wewnętrznej stronie ramienia).
Jeśli stwierdzisz brak tętna lub gdy tętno spada poniżej 60 uderzeń na minutę działaj wedle załączonej instrukcji:
Pozycja bezpieczna
Nieprzytomne dziecko należy ułożyć w pozycji bezpiecznej wedle załączonej powyżej instrukcji.
Nie zapomij, aby ważne telefony ratunkowe były zapisane np. na kartce przyklejonej na lodówce lub w notatniku ważnych rzeczy związanych z naszym dzieckiem:
Pogotowe ratunkowe: 999
Komórkowy telefon alarmowy: 112
Wasz pediatra:.....
Wasza położna:....
Nie wiedziałam, że Nivea wydała taka książeczkę instruktażową. Powinien ją dostać każdy rodzić, bo przecież to on jest najbliżej dziecka i może najszybciej działać.
OdpowiedzUsuńStarałem się pozyskać te książeczki, ale udało mi się zorganizować tylko kilkadziesiąt sztuk. Nivea, chyba nie jest zainteresowana kontynuacją tej akcji?
UsuńSkąd można takie książeczki wziąć? Ostatnio (niestety) bardzo by mi się przydała. Czy coś takiego można w szpitalach znaleźć?
OdpowiedzUsuń