środa, 23 listopada 2016

Technologia zorientowana na dzieci – plusy i minusy

Technologia posiada zarówno dobry, jak i zły wpływ na dzieci. Należy zdać sobie sprawę z tego, że urządzenia mobilne mogą korzystnie wpłynąć na refleks czy koncentrację u dzieci, ale również mogą być odpowiedzialne za niezbyt wysoki poziom umiejętności komunikacji dzieci w społeczeństwie. Właśnie dlatego należy znaleźć tak zwany złoty środek, który pozwoli dzieciom czerpać atrakcyjną rozrywkę z wielu źródeł. Jakie zatem plusy i minusy posiadają urządzenia mobilne i szerzej pojęta technologia zorientowana na młodszego użytkownika?

Obecnie coraz częściej dyskutuje się o wpływie technologii na najmłodszych. Nic dziwnego – od paru lat nieprzerwanie trwa silnie zdynamizowany rozwój technologiczny, który skutkuje między innymi pojawieniem się w domach i mieszkaniach szeregu zaawansowanych urządzeń mobilnych. Co oczywiste, dzieci także sięgają po smartfony czy tablety, jednak jaki to ma wpływ na ich rozwój? Czy regularne, wręcz codzienne, korzystanie z elektronicznej rozrywki może nieść ze sobą wyłącznie zagrożenia?

Coraz częściej


W dzisiejszych czasach tablety czy smartfony w rękach dzieci nie są już niczym dziwnym. Bardzo często elektroniczna rozrywka stanowi dla nich alternatywę dla rozrywki tradycyjnej, w postaci spędzania czasu na podwórkach czy placach zabaw. Czy codzienne korzystanie z gier czy aplikacji mobilnych może być dla dzieci niekorzystne?

Co jest warte podkreślenia, na wszystko należy znaleźć złoty środek. Nie możemy bowiem zakazać dzieciom korzystania z technologii, szczególnie z uwagi na zalety, jakie może przynieść naszym dzieciom w postaci chociażby trenowania refleksu, koncentracji czy pamięci. Dzięki licznym elementom zręcznościowym, które w zwłaszcza w grach mobilnych różnego typu pojawiają się bardzo często, nasze dziecko może szlifować chociażby skupienie uwagi, co bezpośrednio przekłada się na umiejętność koncentracji.

Coś więcej


Warto jednak podkreślić, że technologia nie może stanowić dla dzieci jedynego źródła rozrywki. Mimo że w pewnym stopniu może pobudzać wyobraźnie i rozwijać kreatywność naszych dzieci, to o wiele wartościowsza w tym względzie wydaje się rozrywka na świeżym powietrzu i zabawa z wykorzystaniem tradycyjnych zabawek czy przytulanek. Co ciekawe, przytulanki są oferowane dzisiaj przez Internet, czego przykładem jest https://lencia.pl/ - sklep internetowy Lencia.pl.

Trzeba bowiem zauważyć, że spędzanie czasu z rówieśnikami pozwala szlifować umiejętności komunikacyjne, co nie pozostaje bez znaczenia dla przyszłego funkcjonowania w społeczeństwie dziecka.

Należy także podkreślić, że technologia – z której nasze dzieci korzystają rozsądnie – nie niesie ze sobą tylu zagrożeń, o których tak często słyszy się w różnych mediach. Najodpowiedniejszy dla dziecka wydaje się złoty środek – połączenie elektronicznej rozrywki z jej tradycyjnymi formami pozwoli nam w zupełności na zapewnienie odpowiedniego rozwoju swojemu dziecku.

Można również dodać, że wspólne spędzanie czasu rodziców z dziećmi przy grach mobilnych czy komputerowych może pogłębić ich mniej lub bardziej głęboką relację. Mowa tutaj o dzieciach w każdym wieku, ponieważ regularne i wręcz nałogowe spędzanie czasu przed urządzeniami elektronicznymi jest charakterystyczne właśnie dla starszych dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz