środa, 28 lutego 2018

SOS Wioski Dziecięce w Polsce

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce to jedna z najstarszych, największych i zarazem najbardziej zasłużonych organizacji zajmujących się pomocą dzieciom na świecie. Organizacja została założona ponad 60 lat temu, dokładnie w roku 1949, przez Austriaka Hermanna Gmeiner'a. Z początku stowarzyszenie rozwijało swoją działalność i pomagało dzieciom jedynie na terenie Austrii. Z czasem jednak jednak zakres pomocy niesionej dzieciom przez SOS Wioski Dzięciece zaczął rozszerzać się na inne kraje europejskie, a potem również na inne kontynenty.


Lata 60 dwudziestego stulecia to dynamiczny rozwój struktur SOS Wiosek Dziecięcych na terenie Azji oraz państw Ameryki Latynoskiej. W latach 70 stowarzyszenie objęło swoją działalnością również Afrykę.

SOS Wioski Dziecięce obecnie


Aktualnie SOS Wioski Dziecięce to organizacja o zasięgu globalnym, niosąca pomoc dzieciom na niemal wszystkich kontynentach. Pomimo, że zasięg działania organizacji już teraz jest ogromny, z każdym kolejnym rokiem Wioski Dziecięce pojawiają się w kolejnych krajach, gdzie istnieje konieczność niesienia pomocy osieroconym dzieciom. Według aktualnych danych, w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce przebywa obecnie niemal 1,5 miliona dzieci w ponad 130 krajach całego świata.

Wioski Dziecięce w Polsce


Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce od lat 80 ubiegłego stulecia jest obecne również w Polsce. Aktualnie na terenie naszego kraju działają cztery Wioski Dziecięce, zlokalizowane w Karlinie, Biłgoraju, Kraśniku oraz Siedlicach. Oprócz tego, SOS Wioski Dziecięce wspomaga również działalność innych form zorganizowanej pomocy dzieciom oraz młodzieży pozbawionej opieki rodzicielskiej.

Charakterystyka działalności Stowarzyszenia


SOS Wioski Dziecięce od samego początku swojego istnienia było organizacją nastawioną na aktywną i efektywną pomoc dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej lub zagrożonym utratą rodziców. Ideą stowarzyszenia nie jest tworzenie typowych domów dziecka, lecz kreowania środowiska tymczasowego pobytu dla osieroconych dzieci, które w jak największym stopniu ma przypominać warunki domu rodzinnego. Najważniejszym zadaniem, jakie stawia przed sobą organizacja, jest efektywne, pełnowartościowe przygotowanie osieroconych dzieci do dorosłego życia, przy jednoczesnym zapewnieniu im jak najlepszych warunków a także atmosfery troski oraz wsparcia emocjonalnego.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce posiada status organizacji pozarządowej uznawanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W trakcie swojej wieloletniej działalności Wioski Dziecięce były wielokrotnie nagradzane oraz wyróżniane. Powszechnie uważa się tę organizacja za wzór do naśladowania w zakresie sposobu prowadzenia zorganizowanej pomocy osieroconym dzieciom. W Polsce SOS Wioski Dziecięce należy do Polskiej Koalicji Social Watch.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz