sobota, 11 lipca 2015

Materace dla dzieci

Łóżko dla dziecka to sprawa istotna, podstawowy mebel w pokoju. Zaraz obok biurka i szafy na ubrania plus zabawki. Zazwyczaj skupiamy się na samym wyglądzie łóżka, dopasowując jego kolor, wielkość i wzór do wystroju pokoju dziecka. Niestety jest też tak, że kwestie materaca traktujemy drugoplanowo. A to błąd.


Bez względu na to czy będzie to łóżko piętrowe, rozkładane, pojedyncze lub podwójne materac stanowi główną zaletę i musi być wybierany mądrze. Pieniądze wydane na łóżko w większej części powinniśmy przeznaczyć na materac.

Dziecko systematycznie rozwija się i rośnie. Kręgosłup kształtują prawidłowe postawy w ciągu dnia, jak i podłoże na którym dziecko śpi po kilka lub kilkanaście godzin na dobę. Złe nawyki: garbienie się podczas siedzenia oraz niewygodny materac mogą być przyczyną wad postawy i problemów na przyszłość. Jeśli inwestujemy w odpowiednie krzesło do biurka, zafundujmy też dobry materac, który będzie każdej nocy właściwie podpierał kręgosłup dziecka i będzie dla niego bezpieczny.

Jaki materac dla dziecka?


Polecane są materace piankowe i lateksowe lub kieszonkowe z dodatkiem warstwy pianki bądź lateksu. Dla dzieci wybieramy te cieńsze, nie ma potrzeby przepłacać za materac wysoki. Te odpowiednie są dla dorosłych, dla dwóch śpiących oraz dla osób z nadwagą. Materace wysokie są jednocześnie twardsze, lekkie ciało dziecka będzie odczuwało tą twardość w sposób niekomfortowy.

Materace lateksowe czy z pianki termoelastycznej charakteryzują się licznymi kanalikami wentylacyjnymi, które sprawnie odprowadzają nagromadzone ciepło. Materac oddycha. Jest to szczególnie istotne gdy śpi na nim małe dziecko – oddychający materac uchroni je przed uduszeniem, gdy w nocy przekręci się na brzuch twarzą do podłoża.

Kolejną wytyczną są strefy twardości. Dla dzieci i młodzieży wybieramy materac z jedną strefą twardości. Zapewnia ona prawidłowe podparcie bez względu w jakiej pozycji ani na jakiej części materaca leżymy. A wiadomo, że dzieci często wiercą się i kręcą podczas spania.

Dziecko jest aktywne podczas dnia. W nocy, gdy śpi, jego ciało potrzebuje regeneracji. Właściwy materac zapewni mu ją na wielu płaszczyznach: będzie podpierał prawidłowo kręgosłup, przyniesie ulgę napiętym od biegania i zabawy mięśniom oraz zminimalizuje nacisk leżącego dziecka dając uczucie relaksu wszystkich partii ciała.

Tworząc dziecku miejsce do spania nie zapomnijmy o miłej w dotyku pościeli - najlepiej bawełnianej, o dobrej poduszce – wskazana profilowana oraz o codziennych rytuałach, które pomagają w zaśnięciu. Wyciszenie się na godzinę przed położeniem się spać przyśpieszy zaśnięcie. Wskazana jest bajka na dobranoc czytana przez rodzica lub wspólnie z nim. Ciepła kąpiel i dużo czułości, by dziecko za każdym razem zamykało oczy z poczuciem bezpieczeństwa i miłości rodzicielskiej.

Artykuł został przygotowany przez firmę Koło produkującej materace lateksowe, materace piankowe, termoelastycze i inne.

2 komentarze:

  1. Stawiałabym na takie, które dobrze wyprać, bo wiadomo jakie są dzieci.. My mamy z PlantPur i opcja części, którą można odpiąć i uprać już uratowała ten materac nie raz. Bo sam w sobie jest świetny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakiej firmy materac piankowy stosujesz u siebie w domu? Testowałam już kilka rodzajów i jakoś mam problem się do nich przyzwyczaić. Jednak chyba nie jest taki materac przeznaczony dla mnie.

    OdpowiedzUsuń