środa, 12 listopada 2014

Huśtawka i jej niecodzienne zastosowania

Dzieci uwielbiają huśtać się na huśtawkach. Chyba śmiało można stwierdzić, że jest to ulubione urządzenie zabawowe osób w każdym wieku. Huśtają się na nich zarówno roczne a nawet i kilkumiesięczne maluchy jak i młodzież gimnazjalna, a jak nikt nie widzi to nawet dorośli. Kiedy jednak zwykłe huśtanie w pozycji siedzącej staje się nudne, dzieci zaczynają sprawdzać nowe sposoby wykorzystania huśtawki.

Do huśtania, kręcenia...


Pierwszy sposób “innego” huśtania się na huśtawce to huśtanie się “na stojaka”, czyli już nie w przewidzianej dla huśtawki pozycji siedzącej, tylko w pozycji stojącej. Tak można huśtać się w pojedynkę. A co można zrobić we dwójkę? Można na przykład na jednej huśtawce usiąść plecami do siebie i huśtać się bokiem. O wiele większe pole do popisu daje sytuacja, kiedy dwie huśtawki znajdują się obok siebie w bliskiej odległości. Można wtedy złapać się za ręce i po prostu huśtać się razem. Można też zakręcić jedną huśtawkę o drugą - takie możliwości dają popularne obecnie huśtawki zawieszone na łańcuchach - i huśtać się kręcąc jednocześnie. Takie zabawy można sobie również urządzać w pojedynkę. Wystarczy zakręcić łańcuchy huśtawki a następnie pozwolić im się po prostu spokojnie odkręcić. Jak się okazuje huśtawka może służyć nie tylko do huśtania, ale także do kręcenia. Kiedyś takie zabawy możliwe były tylko na wesołych miasteczkach na karuzelach łańcuchowych. Teraz z powodzeniem wykorzystywane są niemal na każdym placu zabaw dla dzieci.

… i fikania koziołków


Jak jeszcze można huśtać się na łańcuchowej huśtawce? Bardzo popularne jest zawieszanie takiej huśtawki wysoko nad ziemią. Wystarczy tylko przerzucić ją raz czy dwa przez górną belkę, by skrócić przytrzymujący huśtawkę łańcuch zwiększając tym samym jej odległość od ziemi. Huśtanie się tuż nad ziemią a huśtanie się w odległości metra od ziemi to dwie różne sprawy. Na jakie zabawy jeszcze pozwala huśtawka zawieszona na łańcuchach? Można przerzucając ją przez górną belkę tak ją zahaczyć, by siedzisko znalazło się w pozycji pionowej. W ten sposób powstaje coś na kształt liany, na której można huśtać się jak Tarzan. Warto wspomnieć jeszcze jedną zabawę. Łańcuchy huśtawki mogą także służyć jako liny, których dzieci przytrzymują się robiąc przewrót w powietrzu.

Co z bezpieczeństwem?


Tego rodzaju zabawy nie należą niestety do najbezpieczniejszych. W idealnym świecie, w którym dzieci zawsze robiłyby to, czego oczekują ich rodzice, nie miałyby one miejsca. Nie zawsze jednak da się dzieci upilnować… Jeżeli wiadomo, że nie da się powstrzymać dzieci przed “kreatywnym” wykorzystywaniem huśtawki, pozostaje zadbać o odpowiednie podłoże na plac zabaw, które w razie upadku z wysokości zapewni dzieciom właściwą amortyzację. Doskonale nadają się do tego płytki Flexi-Step. Nawierzchnie na plac zabaw Flexi-Step wykonane są z mieszaniny gumy i poliestru, dzięki czemu są na tyle miękkie i elastyczne, że potrafią uchronić przed konsekwencjami upadku nawet z bardzo dużej wysokości.

Dzięki płytkom Flexi-Step zabawa na huśtawce na pewno będzie bezpieczniejsza. Nie zwalnia to jednak rodziców z odpowiedzialności za swoje pociechy. To bowiem oni przede wszystkim odpowiadają za bezpieczeństwo swoich dzieci.1 komentarz:

  1. Dobrze, że piszesz o specjalnych płytach, które gwarantują bezpieczeństwo dziecka. Sądzę, że powinno się kłaść większy nacisk na ten element występujący (bądź nie) na placach zabaw.

    OdpowiedzUsuń