poniedziałek, 10 listopada 2014

Ruszyły zapisy na bezpłatne badania płodności u kobiet

Zapisz się na bezpłatne
badania płodności
Aż 88 proc. Polek nigdy nie badało swojej płodności - podaje Fundacja Gyncentrum. Tymczasem co czwarta kobieta odkłada dziś macierzyństwo i planuje ciążę po 30-tce. Dla wielu z nich okazuje się ona jednak niemożliwa.



Przebadają płodność mieszkanek Śląska. Ruszyły zapisy na bezpłatne badania  


Mieszkanki Śląska mające problemy z zajściem w pierwszą lub kolejną ciążę mogą się zgłaszać do końca listopada na bezpłatne badania hormonalne. Odbywają się one w ramach II-odsłony akcji profilaktycznej „Zdrowa mama”, którą organizuje katowicka Fundacja Gyncentrum oraz Śląskie Laboratoria Analityczne. Jej celem jest podniesienie świadomości kobiet nt. diagnostyki płodności, zwłaszcza wśród pań po 30-tce.

Ważna wczesna diagnoza


Już ponad 50 kobiet z całego Śląska przebadano pod kątem płodności w ramach kampanii profilaktycznej „Zdrowa mama”. W Katowicach ruszyła właśnie II-odsłona projektu, a razem z nią kolejna pula 50-ciubezpłatnych badań i konsultacji ginekologicznych. Zapisy na nie trwają do końca listopada.

Na badania mogą zgłaszać się  kobiety w wieku od 25 do 40 lat, które od pewnego czasu bezskutecznie próbują zajść w pierwszą lub kolejną ciążę, a także kobiety chcące profilaktycznie zbadać swoją płodność. W ramach kampanii u kobiet wykonywane są aż 4 bezpłatne badania poziomu hormonów - AMH, FSH, LH i estradiolu.

- To proste badanie polegające na analizie krwi, dzięki któremu jesteśmy w stanie zdiagnozować u kobiety przyczynę problemów z zajściem w ciąże oraz poznać lepiej swoje możliwości. Jest to badanie, które każda kobieta powinna wykonać profilaktycznie przynajmniej raz w życiu. Pozwala ono bowiem nawczesne wykrycie problemów z płodnością, a co za tym idzie podjęcie  w porę odpowiedniego leczenia. Badaniu mogą poddawać się już 20-latki, bezwzględnie natomiast 30-latki odkładające macierzyństwo - mówi dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum, w którym badane są kobiety.

Czego się dowiemy z badań?


Dzięki uzyskanym podczas diagnostyki wynikom, kobiety mają szanse dowiedzieć się jaki jest ich poziom płodności, jaką dysponują rezerwą jajnikową oraz czy nie cierpią przypadkiem na przedwczesne wygasanie jajników lub wczesną menopauzę.  Z badań powinny skorzystać w pierwszej kolejnościkobiety, które mają nieregularne cykle miesiączkowe, palą papierosy, żyją w silnym stresie, mają nieunormowany tryb dnia, źle odżywiają się - namawiają specjaliści.

Oprócz bezpłatnych badań, każda z kobiet ma także okazję skonsultować nieodpłatnie wyniki z ginekologiem.  - Nie chcemy pozostawiać kobiety samej z wynikami, zwłaszcza tymi negatywnymi. Konsultacja ma im za zadanie pomóc, w jakim kierunku należy podjąć leczenie. Czasami konieczna jest tylko zmiana diety i trybu życia, czasami konieczna jest interwencja chirurgiczna. Ta konsultacja ma za zadanie objaśnić kobietom, jaki powinien być ich kolejny krok - mówi dr Mercik.

Polek problemy z płodnością


To pierwszy tego typu projekt na Śląsku promujący profilaktykę płodności i jeden z nielicznych w Polsce. Tymczasem z płodnością Polek jest coraz gorzej.W Polsce  z roku na rok rośnie liczba niepłodnych kobiet. Problem zajściem w ciążę ma już 20 proc. par. W 45 proc. przypadków winny jest tzw. czynnik żeński. Kiepsko wypada także profilaktyka. Aż 88 proc. nigdy nie diagnozowało swoje płodności. Badania poziomu hormonów ma za sobą zaledwie 6 proc. Polek, z czego ponad 70 proc. przyznało, że do diagnostyki skusiły je dopiero problemy z zajściem w ciążę. Profilaktyka to wciąż rzadkość - wynika z sondy Fundacji Gyncentrum.

Jak się zgłosić na badania?


Na badania i wizytę z wynikami u ginekologa należy umówić się telefonicznie w Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach dzwoniąc pod nr tel. 32 359 09 32 lub 32 359 09 33. Specjaliści zalecają aby przyjść na nie najlepiej w 3 dniu cyklu menstruacyjnego – wtedy należy wykonać badania poziomu hormonów LH, FSH i estradiolu.

Więcej: www.zdrowa-mama.com.pl

 ***

O kampanii „Zdrowa Mama!”

Profilaktyczno-edukacyjna kampania „Zdrowa Mama!” to pierwszy tego typu projekt na Śląsku promujący profilaktykę płodności, dająca kobietom szansę na poznanie możliwości zostania mamą. Projekt realizowany przez Fundację Gyncentrum w Katowicach szczególną opieką otacza kobiety, które od pewnego czasu bezskutecznie próbują zajść w ciążę i nie mają zdiagnozowanej przyczyny. Partnerami akcji są: Klinika Gyncentrum oraz Śląskie Laboratoria Analityczne. Kampania potrwa 3 miesiące, jej pierwszy etap do 31 października.



2 komentarze:

  1. czemu tylko dla kobiet, a co z mężczyznami? Oni również powinni się badać pod tym kątem. W bardzo wielu przypadkach to mężczyzna ma problem z płodnością, a nie kobieta ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie Celiną. Wszyscy mówią, że to kobiety powinny się badać na bezpłodność. Nie zawsze problem z zajściem w ciążę leży po stronie kobiety. Bardzo często problem leży po tej drugiej stronie.

    OdpowiedzUsuń