sobota, 29 sierpnia 2015

Pomysł na weekend: Katowice dziś i kiedyś

Katowice są najlepszym przykładem na to, jak niewielka osada może ewoluować do rangi wielkiej metropolii, której nie powstydziłyby się największe europejskie państwa. Na przestrzeni lat stolica Górnego Śląska przechodziła znaczące przemiany, by dziś stać się jednym z najważniejszych punktów na kulturalno-gospodarczej mapie Polski. Jak owa ewolucja, a może raczej rewolucja, wyglądała w praktyce? Przekonajmy się.


Katowice, jakie znamy w dzisiejszej formie, nie są już wyłącznie zagłębiem węgla, ale także prawdziwym zagłębiem biznesu i kultury. W mieście swoje siedziby mają największe światowe firmy, a każdego roku organizowane są tu imprezy sportowe i kulturalne, które przyciągają publiczność nie tylko z całej Polski, ale także z najdalszych zakątków Europy. Przy okazji organizacji tak dużych wydarzeń, miasto zawsze staje na wysokości zadania. Doskonale rozwinięta infrastruktura drogowa sprawia, że dojazd nie stanowi najmniejszego problemu, a wspaniałe hotele w Katowicach są w stanie zapewnić nocleg dla wszystkich przybyłych. Patrząc na dzisiejsze Katowice, trudno uwierzyć, że ta wielka metropolia wyrosła na podwalinach niewielkiej hutniczej osady.

Zarys historyczny


Pomimo, że pierwsze wzmianki o Katowicach pochodzą z 1598 roku, faktyczna historia miasta rozpoczęła się znacznie wcześniej, bo już z początkiem XIV wieku. W tym czasie, na bagnistych i zalesionych terenach, odkryte zostały płytko zalegające rudy żelaza. Bardzo szybko przystąpiono do ich wydobycia, a skoro w okolicy rozwijał się przemysł, naturalną koleją rzeczy było utworzenie osad, które dziś stanowią dzielnice współczesnych Katowic. Największe kuźnie, jak kuźnia Bogucka, funkcjonowały na tym terenie aż do XVIII wieku.

Nazwa miasta prawdopodobnie wywodzi się od potocznego imienia jego pierwszego osadnika - dzierżawcy Kata, lecz historycy nie są zgodni w tym temacie. Inna teoria głosi, że nazwa Katowice wywodzi się od słowa "kąty", jak w owym czasie określano chaty zagrodników, którzy pracowali przy wyrębie i transporcie drzew do kuźni Boguckiej.

Kolej – motor napędowy przemysłu


W XVI wieku, na terenie osady, wykształciło się rolnictwo, jednak prawdziwy rozwój Katowic rozpoczął się dopiero w 1846 roku, kiedy uruchomione zostało połączenie kolejowe Mysłowice-Wrocław. W kolejnych latach Katowice uzyskały połączenie kolejowe z wieloma europejskimi stolicami, co zapoczątkowało industrializację miasta.

Katowice po 1900 roku


Wraz z rozwojem przemysłu, nastąpił gwałtowny rozwój infrastruktury Katowic. Na tereny miasta zaczęli ściągać przybysze z dalszych zakątków Polski, co sprawiło, że hotele w Katowicach zaczęły wyrastać jak przysłowiowe grzyby po deszczu. W 1903 roku otwarty został hotel Monopol. W owych czasach obiekt zachwycał swoim przepychem i luksusem, co nie uległo zmianie aż do dziś. Warto zaznaczyć, że Monopol to nie tylko pierwszy hotel w Katowicach, ale także jeden z pierwszych tego typu obiektów w Polsce.

Lata międzywojenne


Największy rozwój miasta przypada na lata międzywojenne. Dla Niemiec Katowice stały się jednym z ważniejszych ośrodków gospodarczych, co sprawiło, że Katowice szybko zyskały rangę najbardziej uprzemysłowionego regionu w Polsce. II wojna światowa to "mroczny" czas w historii miasta, jednak po 1945 roku Katowice odzyskały swoją pozycje, a rozwój miasta postępował. Po 1950 roku liczba hoteli w Katowicach zwiększyła się. Wybudowany został m.in. hotel Silesia i Katowice. Po 1990 roku w mieście zaszły znaczące zmiany, a przemysłowy wizerunek Katowic zaczął odchodzić do historii.

Źródło: FriendlyInn - hotele w Katowicach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz