środa, 27 lipca 2016

Cukrzyca w ciąży - sprawdź objawy i jak przebiega leczenie

Cukrzyca występuje u zaledwie kilku procent kobiet w ciąży, ale jest tą przypadłością, której nie można w żadnym wypadku lekceważyć. Aby uchronić siebie i dziecko przed jej konsekwencjami wystarczy wykonywać regularne badania i zachować dobrze zbilansowaną dietę.Cukrzyca w ciąży – przyczyny


Źródłem cukrzycy ciążowej są zmiany hormonalne, jakie występują w organizmie kobiety ciężarnej. Powodują one, że następuje nietolerancja glukozy (pojawia się zwykle między 24. a 28. tygodniem), nawet jeśli przed zajściem w ciążę kobieta nie miała problemu z poziomem cukru we krwi. Choć cukrzyca ciążowa ustępuje samoczynnie po porodzie, to u części kobiet może pojawić się przy kolejnych ciążach lub stanowić zapowiedź tego, że za kilkanaście lat u niej samej zostanie wykryta cukrzyca typu II. Dlatego nie tylko spodziewając się dziecka, panie powinny szczególnie o siebie dbać, ale wskazana jest zmiana trybu życia na zdrowszy po przyjściu malucha na świat. Niektóre badania naukowe podają, że na cukrzycę w ciąży mogą być szczególnie narażone kobiety z nadwagą lub takie, u których w rodzinie występowały już przypadki cukrzycy ciążowej. Jednak to regularnie przeprowadzane badanie pozwolą monitorować poziom cukru. W tym celu na czczo badana jest krew, następnie ciężarna musi wypić bardzo słodki roztwór i badanie jest powtarzane po godzinie. Jeżeli wynik jest niższy niż 140 mg/dl, to nie ma powodów do niepokoju. (Źródło: cukrzycy w ciąży w portalu BabyBoom.pl.)

Cukrzyca w ciąży – skutki


Nieleczona cukrzyca ciążowa może powodować wiele powikłań, stanowiąc zagrożenie zarówno dla dziecka, jak i matki, prowadząc nawet do poronienia. Zbyt duża ilość glukozy we krwi sprzyja m.in. makrosomii, która sprawia, ze płód jest zbyt duży i waży ponad 4 kg, co w przypadku porodu naturalnego niesie ryzyko wielu powikłań, np. zwichnięcia barku u dziecka. Makrosomia w najgorszym wypadku może powodować uszkodzenie mózgu. Cukrzyca ciążowa niesie również ryzyko wielu wad rozwojowych płodu, m.in. serca, nerek czy układu nerwowego. Nieleczona lub niewykryta cukrzyca w ciąży może powodować kwasicę ketonową, w rzadkich przypadkach prowadzącą do śpiączki i śmierci. Jednak jeżeli tylko przyszła mama będzie pod stałą opieką lekarza, przestrzegając wszystkich zaleceń, to wymienione zagrożenia rzadko znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Cukrzyca w ciąży – leczenie i dieta


Podstawą leczenia cukrzycy ciążowej jest dieta, z której należy przede wszystkim usunąć cukry proste, występujące w słodyczach, napojach gazowanych oraz owocach. Oprócz tego z jadłospisu należy wyeliminować tłuste mięso, pełnotłuste produkty mleczne czy białe pieczywo. W ustaleniu diety najlepiej skorzystać z porad diabetologa, do którego zresztą należy co dwa tygodnie udawać się na wizytę kontrolną. To on, mając na uwadze masę ciała ciężarnej, tydzień ciąży i tryb życia, ustali najlepszy wariant diety.

Przy cukrzycy ciążowej zaleca się jedzenie regularnych posiłków, tak aby między nimi nie powstawały zbyt długie przerwy. Spożywane pokarmy nie powinny być zbyt obfite, bo lepiej jeść częściej, a mniej. Poza tym dietę dla kobiety z cukrzycą ciążową należy wzbogacić w błonnik pokarmowy, który występuje w produktach pełnoziarnistych czy warzywach. Przyjmowanie leków na tym etapie nie jest konieczne. Jeśli cukier pomimo stosowanej diety się nie unormuje, wówczas być może będzie konieczne przyjmowanie insuliny w formie zastrzyków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz