środa, 9 sierpnia 2017

Spodziewasz się dziecka? Sprawdź, jakie badania w ciąży są ważne

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który nieodłącznie związany jest z odpowiedzialnością o zdrowie i prawidłowy rozwój jeszcze nienarodzonego dziecka. Dlatego przez najbliższe 9 miesięcy musisz systematycznie wykonywać badania diagnostyczne. Które z nich są najważniejsze? Zaraz po potwierdzeniu ciąży ginekolog przygotuje listę badań diagnostycznych, które musi wykonać każda ciężarna kobieta. Są to przede wszystkim badania krwi polegające na oznaczeniu wielu różnych parametrów. Oto kilka wybranych – niezwykle istotnych badań, które należy wykonać w trosce o zdrowie swoje i dziecka.


Morfologia z OB


Morfologia z OB to podstawowe badania krwi wykonywane kilka razy w okresie całej ciąży.
Badanie morfologiczne daje informacje ogólnym stanie zdrowia, pozwalając wykluczyć / stwierdzić np. infekcje, stany zapalne, niedokrwistość. Natomiast OB (odczyn Biernackiego) jest badaniem polegającym na ocenie tempa opadania czerwonych krwinek w czasie – wszelkie odstępstwa od normy mogą wskazywać na istnienie pewnych dolegliwości zdrowotnych.

Badanie moczu


Badanie moczu, podobnie jak morfologia i OB, jest wykonywane kilka razy przez okres 9 miesięcy ciąży. Pozwala wykryć / wykluczyć istnienie nie tylko chorób układu moczowego, ale również daje informacje o ogólnym stanie zdrowia. Przykładowo, obecność ciał ketonowych w moczu może sugerować cukrzycę, co z kolei wymaga konsultacji ze specjalistą, jakim jest diabetolog.

Odczyn Coombsa


Odczyn Coombsa (pośredni test antyglobulinowy) to kluczowe badanie, które pozwala stwierdzić / wykluczyć istnienie konfliktu serologicznego między krwinkami matki a dziecka.

Odczyn Coombsa jest badaniem, które należy wykonać w pierwszym trymestrze ciąży. Dzięki temu można odpowiednio wcześnie wykryć nieprawidłowości i podjąć stosowne działania, które pozwalają na uniknięcie choroby hemolitycznej u dziecka.

Badanie na toksoplazmozę


Toxoplazmoza jest chorobą, która – jeśli pojawi się w okresie ciąży – może stanowić poważne zagrożenie. Dlatego w pierwszym trymestrze należy wykonać badanie pozwalające stwierdzić obecność przeciwciał klasy IgG, które pojawiają się 2-4 tygodnie po zakażeniu i utrzymują się latami.

Badanie przeciwciał jest typowym badaniem krwi i polega na pobraniu próbki z żyły łokciowej.
W razie braku przeciwciał, ginekolog może zlecić powtórzenie badania ok. 21-26 tygodnia ciąży.

VDRL


Test VDRL jest badaniem w kierunku zakażenia kiłą. Polega na oznaczeniu próbki krwi pod kątem istnienia przeciwciał świadczących o ewentualnym zakażeniu.

Wykonanie badania u kobiet w ciąży jest niezwykle ważne, ponieważ zakażona kobieta może zarazić rozwijający się płód. To z kolei może skutkować kiłą wrodzoną u noworodka lub urodzeniem martwego dziecka.

W razie pozytywnego testu, lekarz podejmuje odpowiednie leczenie, dzięki któremu można zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

To zaledwie kilka badań, które warto wykonać zgodnie z zaleceniem ginekologa. Istotną rolę odgrywa również badanie krwi w kierunku zakażenia wirusem HIV czy badanie polegające na oznaczeniu przeciwciał różyczkowych czy badanie w kierunku cytomegalii.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz