poniedziałek, 5 maja 2014

Bezpieczeństwo w samochodzie - co musisz wiedzieć?

Fotelik Maxi-Cosi Citi Enzo
Pierwsza dłuższa wycieczka ? Pierwsza podróż samochodem? To wyjątkowe przeżycie dla rodziców oraz dziecka, ale chyba z większym naciskiem na rodziców ;-) W końcu pragniemy, aby dziecko było przewożone w sposób bezpieczny oraz wygodny. Wszystko, co musisz wiedzieć o fotelikach samochodowych przed udaniem się na pierwszą wspólną rodzinną wyprawę znajdziesz w tym artykule :-)


Jeśli spodziewacie się pierwszego dziecka, z pewnością masz mnóstwo list z rzeczami "do zrobienia" oraz równie wieloma rzeczami do kupienia lub pożyczenia. Jedną z tych rzeczy jest fotelik samochodowy dla Twojego niemowlaka, ale przy szerokim wyborze, który wybrać?


Fotelik tyłem do kierunku jazdy

Na pierwsze ok. 12 miesiący będzie Ci potrzebny fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy. To dlatego, że jedynie tak montowany fotelik zapewni wystarczające podparcie dla karku i główki Twojego dziecka w przypadku nawet niewielkiego czołowego zderzenia lub w momencie gwałtownego hamowania. Z tego powodu eksperci z branży także zalecają korzystanie z fotelika dla niemowlęcia montowanego tyłem do kierunku jazdy przez pierwsze ok. 12 miesięcy lub do momentu osiągnięcia przez dziecko wagi 13 kg - w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Fotelik łatwy do zamontowania

Ponadto, będzie Ci potrzebny fotelik, który łatwo zamontować. A to nie takie proste, jak może się wydawać. Tak naprawdę badania wielokrotnie pokazały, że do 80% wszystkich montażów zawierało jakiś błąd, z czego 20% to błędy poważne. Dlatego właśnie foteliki Max-Cosi posiadają zrozumiałe dla użytkownika wskazówki oraz podpowiedzi. Znajdują się one na foteliku, pokazując jak przeprowadzić samochodowy pas bezpieczeństwa. Jeszcze lepiej - Family Concept (kompleksowe rozwiązanie dla grupy 0-4 lat) ma opcjonalną bazę, którą można zostawić w samochodzie. Po prostu wpinasz fotelik na bazę a specjalne wskaźniki informują Cię, czy montaż wykonałeś poprawnie i jesteś gotowy do drogi.


Isofix - dla najbezpieczeniejszego, najszybszego, najłatwiejszego montażu

Wcześniej przenośne foteliki dla niemowląt były montopwane w samochodzie przy użyciu samochodowych pasów bezpieczeństwa. Ale jak już wspomniano, wielu rodziców montuje foteliki swoich dzieci nieprawidłowo. Aby uniknąć tego problemu, Unia Europejska wraz z przemysłem samochodowym stworzyli standard / system Isofix, który sztywno łączy fotelik z ramą samochodu bez użycia samochodów pasów. isofic korzysta ze specjalnych punktów zakotwiczenia, które posiada baza fotelika. Od 2008 r. wszystkie nowe samochody są wyposażane w te punkty zakotwiczenia, wielu producentów wprowadziło je nawet przed 2008 r.

Aby wykorzystać system Isofix dla Twojego niemowlęcia, możesz wybrać bazę FamilyFix w połączeniu z fotelikiem Pebble. Fotelik, baza i punkty zakotwiczenia Isofix są zaprojektowane tak, by idealnie do siebie pasowały i zapewniały najlepsze bezpieczeństwo, szybki montaż i łatwą obsługę. tej samej bazy można używać po ok. 12 miesiącach dla starszego dziecka do siedziska Pearl. Zatem jest to kompletne rozwiązanie, jeśli chodzi o bezpieczny transport w samochodzie dla dziecka od urodzenia aż do ok. 4 lat.

Po pierwszych 12 miesiącach

Gdy Twoje dziecko skończy roczek, będzie Ci pewnie potrzebny większy fotelik, choć zaleca się możliwie jak najdłuższe wożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy. Eksperci z branży radzą, by wszystkie niemowlęta poniżej roku (lub wagi 13 kg) jeździły w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy, jednak nie oznacza, to, że po osiągnięciu wieku muszą one przesiąść się do fotelika montowanego przodem. Tak długo, jak główka Twojego dziecka nie wystaje poza górną krawędź fotelika, pozycja tyłem pozostaje dla niego najbezpieczniejszą do przewożenia.

Źródło: Maxi-Cosi Edycja 2013


Czytaj także: Fotelik / nosidełko MAXI-COSI Citi Enzo 

1 komentarz:

  1. Świetne podsumowanie. Foteliki Maxi-Cosi są klasą samą dla siebie. Warto zainwestować w lepszy fotelik niż się stresować.

    OdpowiedzUsuń