poniedziałek, 22 grudnia 2014

Jak leczyć nietrzymanie moczu? 4 skuteczne metody

NTM rozwija się u kobiet w czasie
ciąży i po porodzie
Nietrzymanie moczu, czyli NTM może dotyczyć nawet 3 milionów Polek. Tymczasem przybywa nowoczesnych metod leczenia schorzenia. Od niedawna w Polsce dostępne są już terapie wykorzystujące m.in. botox, laser i specjalne taśmy. Oto 4 nowości w leczeniu NTM, o których powinna wiedzieć każda kobieta.


Skąd ten NTM?


NTM, to przypadłość, która dotyka coraz więcej kobiet. Specjaliści wyróżniają dziś aż 3 typy NTM. Najczęstsze jest NTM wysiłkowe, powoduje je niewydolność aparatu zamykającego cewkę lub nadmierna ruchliwość szyi pęcherza. Objawem charakterystycznym dla niego jest niekontrolowane oddawanie moczu podnoszenia lub wysiłku, zwłaszcza w czasie biegania, ćwiczeń, wchodzenia po schodach, a nawet w czasie śmiania się i kichania.

Powszechnie występuje także NTM, którego przyczyną jest nadaktywność mięśnia wypieracza lub zmniejszona podatność ściany pęcherza na rozciąganie się. Objawia się ono częstymi i nagłymi potrzebami oddawania moczu,  a także charakterystycznym parciem na pęcherz. Często kobiety dotyka także NTM mieszane, łączące obie przyczyny.  Skąd ten problem?

- NTM rozwija się u kobiet w czasie ciąży i po porodzie, kiedy to mięśnie dna miednicy ulegają rozciągnięciu. Często towarzyszy temu także nadwyrężenie więzadeł i mięśni podtrzymujących pęcherz moczowy. Źródłem jest także rozciągnięcie pochwy, a co za tym idzie zmiana kąta nachylenia cewki moczowej. Przypadłość ta często towarzyszy okresowi menopauzy, jest także dość powszechna u kobiet ze znaczną nadwagą, zwłaszcza brzuszną - mówi dr n. med. Wojciech Szanecki z Gyncentrum Ginekologia Plastyczna w Katowicach.

Laseroterapia na NTM


Jak leczyć NTM? Jednym z najprostszych zabiegów, stosowanym w terapii NTM jest laseroterapia np. laserem MonaLisa Touch. Polega na wprowadzeniu do pochwy wiązki lasera, która powoduje obkurczenie jej ścian, zwłaszcza w przedsionku, przedniej ściana i u ujścia pęcherza moczowego. -  Dzięki laseroterapii wzmocnieniu ulegają ściany pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszar ujścia cewki moczowej. Jednym z efektów zabiegu jest także pobudzenie produkcji glikogenu, substancji ważnej dla nawilżenia pochwy i pH, co dodatkowo eliminuje objawy towarzyszące NTM m.in. świąd i nawracające infekcje - mówi dr Szanecki. Sam zabieg trwa zaledwie 10-15 minut i jest bezbolesny. Efekt widoczny jest już bezpośrednio po zabiegu. Zabieg należy powtarzać w zależności stopnia nasilenia objawów. Cena zabiegu: 1500 PLN.

Botoks do twarzy i … na NTM 


Ale to nie jedyne rozwiązanie dostępne dziś dla kobiet. Jeśli przyczyną NTM jest tzw. pęcherz nadreaktywny, zaleca się zastosowanie terapii wykorzystującej toksynę botulinową - ten sam preparat, co powszechnie stosowany w medycynie estetycznej. -  Botoks wstrzykiwany jest bezpośrednio do pęcherza moczowego, obniżając nadmierną aktywność tzw. wypieracza moczu. Dzięki temu wyeliminowane zostaje nagłe parcie, prowadzące do niekontrolowanego oddawania moczu. Zabieg przebiega w podobny sposób jak ostrzyknięcie zmarszczek. Jest prosty i szybki.  Pełny jego efekt odczuwalny jest już po tygodniu, a utrzymuje się nawet 13 miesięcy - mówi dr Szanecki.

Cena zabiegu: 3000 PLN

Wypełniacze, które zmieniają kąt


Z kolei w terapiach NTM wysiłkowego coraz powszechniej sięga się po wypełniacze np. preparat Opsys. W Polsce dostępna jest już metoda  wstrzyknięcia okołocewkowego. Polega ona na iniekcji substancji wypełniającej w okolice szyi pęcherza moczowego. W efekcie zabiegu powstaje dodatkowe podparcie dla cewki moczowej, przywracając jej właściwy kąt ułożenia. - Zabieg przywraca cewce moczowej jej właściwy kąt ustawienia, tworząc sztuczną podporę w miejscu, w którym rozciągnięciu uległ mięsień. Powstrzymujemy w ten sposób niekontrolowany wyciek moczu z cewki - wyjaśnia specjalista Gyncentrum. Cena zabiegu: 2500 PLN

Specjalne taśmy


Podobne podparcie tworzy metoda Mini Sling, wykorzystująca specjalne taśmy. Taśma wprowadzana jest podczas zabiegu pod cewkę moczową, unosząc i podpierając szyję pęcherza moczowego. Zabieg wymaga niewielkiego nacięcia w ścianie pochwy, sam jego przebieg jest jednak małoinwazyjny. Efekt w postaci zatrzymania wyciek moczu widoczny jest już po 2 dniach. Okres rekonwalescencji wynosi od 2-6 tygodni. Cena zabiegu: 2500 PLN

***

Gyncentrum Ginekologia Plastyczna to nowoczesny ośrodek w Katowicach wyspecjalizowany w zabiegach z zakresu ginekologii plastycznej. Więcej: www.estetyka-intymna.pl

7 komentarzy:

  1. Suplementy diety to jedno, ale jednak ważniejsza jest wizyta u specjalisty. Tym bardziej jeśli doskwierają nam problemy z układem moczowym. Ze swojej strony mogę polecić klinikę https://derleta.pl/ gdzie sama miałam przyjemność się leczyć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja mama ma tą przypadłość i chodziła na cwiczenia związane z nietrzymaniem moczu, aby poprawić i wzmocnić mięśnie ale niestety nic nie dało dopiero ja znalazłam informację na http://serafinclinic.pl/wysilkowe-nietrzymanie-moczu-ntm/, że niedaleko nas jest klinika Serafin Clinic, gdzie leczą nietrzymanie moczu za pomocą laseru. Mama jest już po konsultacji i w połowie marca ma zabieg. Wierzę, że wszystko będzie super. Znajoma opowiadała mi niedawno, że po ciąży miała problem z nietrzymaniem moczu i zabieg laserowy w Serafin Clinic był strzałem w 10! Oby się równiez z moją mama udało, ona obecnie boi się kichnąć...

    OdpowiedzUsuń
  3. Nietrzymanie moczu jest dość krępującą dolegliwością, o której warto wiedzieć jak najwięcej, jeśli się na nią cierpi. W związku z tym tematem jest też organizowany specjalny kongres dla przyszłych oraz obecnych lekarzy, w którym warto byłoby uczestniczyć https://podyplomie.pl/kongresy/interna-2020/Warszawa . Jeśli wśród Was są osoby należące do personelu medycznego to zachęcam do zapoznania sie z programem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na szczęście przypadłość nietrzymania moczy można leczyć różnymi sposobami jak np. laserowo.

    OdpowiedzUsuń
  5. Artykuł dobry , zresztą jak zawsze :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ugh, nietrzymanie moczu to nieprzyjemna rzeczywistość, ale dzięki wsparciu społeczności online, czuję się mniej osamotniony/a i dowiaduję się o skutecznych metodach radzenia sobie z tym problemem.

    OdpowiedzUsuń