piątek, 12 grudnia 2014

Planszowe gry dla dzieci

Gry dla dzieci "Misiakowo"
Lalki, wózki, kolorowanki czy nawet instrumenty muzyczne to dobre zabawki dla dzieci, ale na krótką chwilę, ponieważ pociechy po pierwsze nie lubią bawić się same, a po drugie bardzo szybko się tym nudzą. Idealnym sposobem na urozmaicenie zabawy są gry planszowe, dzięki którym możemy zatroszczyć się o wszechstronny rozwój dziecka. Grafika, sposób wykonania, estetyczny wygląd to niekwestionowane zalety tych gier, ponieważ są bajecznie kolorowe i przyciągają wzrok.


Zabawa słowami


Kiedy dziecko jest jeszcze zupełnie małe, można zaproponować mu grę w słowa. Polega ona na tym, że wypowiadamy wyrazy (na przykład w takiej kolejności, w jakiej siedzimy zgodnie ze wskazówkami zegara). Zaczyna powiedzmy babcia i mówi „telefon”, a zadanie następnej osoby polega na tym, żeby wymyślić i podać słowo zaczynające się na literkę „n”. Dzieci również biorą udział w tej zabawie, są po prostu zachwycone i czują się niemalże dorosłe. Dla nich wykładamy na planszy literki lub wysypujemy z woreczka ze Scrabbli i polecamy odszukanie literki „n”. Nie dosyć więc, że słyszą niekiedy bardzo wyszukane słowa, to przyswajają sobie ich znaczenie, zapamiętują i z czasem same zaczynają je podawać, a co bardzo zastanawiające – w ogóle się przy tym nie nudzą.

„SłowoStworki”


Gdy dziecko jest nieco starsze, możemy wzbogacić zabawę słowami o inne, rozwijające elementy. Ta planszowa gra zdecydowanie utrudnia zadanie, ponieważ do tej pory dziecko mogło podawać słowa na zasadzie luźnych skojarzeń, grając natomiast w „SłowoStworki” musi umieć podporządkować wyraz do danej kategorii, mając do wyboru na przykład imię, coś, co można zjeść, muzykę, sport, telewizję, gospodarstwo, zwierzę i wiele innych.


Od słówek do opowiadania


„Pewnego razu” to rewelacyjnie pomyślana gra, która w pierwszym etapie rozwija nie tyko spostrzegawczość, lecz także rozpoznawanie kształtów. Każdy z dwóch do czterech graczy wybiera sobie postać zwierzaka, którego przygotowuje do spania. W związku z tym musi dobrać sobie komplet, a w jego składzie powinna się znaleźć piżama, pluszak i szczoteczka do zębów. Potrzebne elementy znajdują się w woreczku, ale gracz wybiera je bez oglądania. Dziecko, dokonując wyboru, może sugerować się kształtami.

Dodatkową atrakcję gry dla dzieci stanowi umieszczenie w woreczku żetonów i obrazków, które w ogóle nie pasują do zwierzątek i dlatego są odkładane osobno, ponieważ zostaną wykorzystane w drugim etapie gry. Kiedy zwierzęta mają wszystkie potrzebne rzeczy, idą spać, a dziecko swojemu podopiecznemu musi opowiedzieć bajkę na dobranoc. W tym celu są wykorzystywane dodatkowe obrazki, a opowieść rozpoczyna gracz, który jako pierwszy ułożył zwierzątko do snu. Zgromadzone kartoniki podpowiadają temat historyjki obrazkowej. Pojedyncze słowa układają się w zdania, rozwijając wyobraźnię dziecka.

Każdy lubi wygrywać, jednak zadanie rodziców polega głównie na tym, żeby nauczyć dziecko przegrywania. To bardzo trudne, niekiedy wywołuje silne emocje, toteż wspieranie pociechy jest szczególnie potrzebne, żeby zabawa kończyła się radośnie. Nim zdecydujesz się na zakup planszowych gier dla dzieci, sprawdź ich wirtualne wersje na serwisie http://gry.misiakowo.pl - Najlepsze gry dla dzieci i młodzieży.


1 komentarz: