czwartek, 14 sierpnia 2014

Słodka dieta dobra dla zębów? Pod warunkiem, że słodzona ksylitolem

Słodka dieta dobra dla zębów?
Dbając o zęby już nie musimy unikać słodkości. Wystarczy zamienić w diecie zwykły cukier na ksylitol - przekonują dentyści. W smaku i z wyglądu przypomina on zwykły cukier, ma jednak właściwości antybakteryjne, które zbawiennie działają na jamę ustną.
Mniej bakterii, mniej kwasów

„Cukier szkodzi zębom” - to pojęcie powoli odchodzi do lamusa. Wszystko za sprawą ksylitolu, który coraz częściej zastępuje popularną sacharozę i glukozę. Ksylitol, czyli cukier brzozowy to słodzik pochodzenia naturalnego, który pozyskuje się z włóknistych części roślin. Wyglądem i smakiem niczym nie różni się od sacharozy. Poza jedną zasadniczą różnicą.

W odróżnieniu od sacharozy, ksylitol ma silne działanie antybakteryjne. Jedzenie potraw słodzonych ksylitolem nie przyczynia się do powstawania szkodliwych kwasów w jamie ustnej. Z kolei stałe, neutralne pH w ustach zapobiega rozpuszczaniu się płytki nazębnej. Powód? Metabolzim bakterii nie jest w stanie przekształcić ksylitol w groźne dla zębów kwasy. Co więcej, brak węglowodanów, sprawia, że bakterie Streptococcus mutans żerujące na zębach pozbawione zostają substancji energetycznych i nie namnażają się. Dosłownie zostają odcięte od dostaw energii. Długotrwałe stosowanie ksylitolu, jako części np. suplementacji diety sprawia, że bakterie Streptococcus mutans są praktycznie całkowicie wypłukiwane ze śliną.

- Ksylitol przede wszystkim zapobiega tworzeniu się groźnej dla zębów płytki bakteryjnej, czyli oblepiającego zęby skupiska bakterii. To właśnie tworzące ją bakterie odpowiadają za produkcję kwasów, które rozpuszczają szkliwo. Eliminacja tych dwóch szkodliwych czynników, sprawia, że w jamie ustnej utrzymywana jest bezpieczna dla zębów równowaga - mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach

Remineralizuje szkliwo

To nie jedyna zaleta ksylitolu. Naukowcy wskazują także na jego właściwości naprawcze szkliwa.  Jedząc cukierki, gumy, ciasta czy pijąc napoje słodzone ksylitolem nasza ślina staje się bardziej zasadowa. - Stosując go regularnie np. jako słodzik do kawy lub żując po posiłku specjalną gumę z ksylitolem zwiększamy w jamie ustnej stężenie aminokwasów zasadowych i amoniaku, rośnie także pH. Przy pH powyżej 5,7 sole wapnia oraz fosforanów zawarte w ślinie zaczynają przemieszczać się w te części szkliwa, które zostały osłabione. Następuje proces remineralizacji niewielkich ubytków, które w przyszłości mogą stać się zalążkiem próchnicy - wyjaśnia  dr Fąferko.

Kto powinien wprowadzić do diety ksylitol?

Badania pokazują, że stosowanie ksylitolu w diecie zapobiega rozwojowi nowych uszkodzeń powierzchni zębów, zmniejsza także ryzyku demineralizacji szkliwa. Co więcej żucie gumy z ksylitolem 3-5 razy dziennie zmniejsza ryzyko przeniesienia bakterii Streptococcus mutans z matki na dziecko, a tym samym rozwoju tzw. próchnicy butelkowej. W tym przypadku dentyści zalecają stosowanie ksylitolu aż dziecko skończy 2 lata. Ksylitol współdziała także doskonale z fluorem.


- Fluor spełnia podobną funkcję, co ksylitol, zapobiega demineralizacji szkliwa i odbudowuje uszkodzenia. Ksylitol zaleca się wprowadzić do diety u osób ze szczególnymi skłonnościami do rozwoju próchnicy i demineralizacji, przede wszystkim u osób z rakiem jamy ustnej, diabetyków, chorych na kserostomię i chorobami układu immunologicznego - mówi specjalista Dentim Clinic.

Ksylitol do diety można wprowadzić na kilka sposobów. Po pierwsze są już dostępne produkty do higienizacji - pasty, płyny do płukania ust zawierające tę substancje. Po drugie - gumy do żucia. Ksylitol jest także składnikiem wielu słodyczy - cukierków, lizaków, czekoladek, zwykle w składzie oznaczany jest on jako E967. Zdrowy cukier można wprowadzić do diety także jako słodzik, w postaci kryształków dodawanych np. do herbaty.

***
Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic to klinika stomatologiczna stworzona z myślą o wymagającym pacjencie, ceniącym sobie komfort leczenia, nowoczesną technologię i wysoka jakość. Dentim clinic jest dziś jednym z najnowocześniejszych gabinetów stomatologicznych na Południu Polski. Gabinet jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził standardową komputerową diagnostykę 3D. Stosuje również unikatowe w Polsce metody diagnostyki przedzabiegowej. Klinika posiada własną pracownię PRG i tomografii komputerowej oraz nowoczesną pracownię protetyczną i centrum frezowania – Momo Lab. W zakresie leczenia Dentim clinic oferuje swoim pacjentom leczenie implantologiczne, ortodontyczne, stomatologię estetyczną, leczenie protetyczne, periodontologiczne. Dzięki nowoczesnej technologii, a także podejściu personelu Dentim clinic leczy dziś pacjentów w komfortowej atmosferze. Klinika działa także aktywnie na polu edukacji pacjenta, prowadząc od 2008 roku liczne akcje edukacyjne i profilaktyczne m.in. „Stop dentofobii” (2008) „Stop rakowi jamy ustnej. W 2010 roku gabinet otrzymał tytuł Platinum Prefered Biomet3i. www.dentim.pl www.implanty.dentim.pl www.facebook.com/dentimclinic

Czytaj również: Porady dla rodziców

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz