piątek, 29 sierpnia 2014

Nie pal, jeżeli chcesz urodzić chłopca!

Nie pal, urodzisz chłopca :-)
Ostatnie badania sugerują, że palenie papierosów może mieć wpływ na płeć dziecka. Liczba urodzonych chłopców, w porównaniu do liczby urodzonych dziewczynek uległa spadkowi w wielu krajach zachodnich. Prowadzone ostatnio badania skandynawskie sprawdzały, czy palenie tytoniu przez rodziców może być czynnikiem mającym na to wpływ. Co wykazały oraz czy rzeczywiście coś jest na rzeczy? O tym piszemy poniżej.


Skandynawski dowód

Skandynawskie badania oceniały nawyki dotyczące palenia w okresie poczęcia wśród blisko 12 000 dzieci i okazało się, że im więcej papierosów wypalali rodzice, tym mniejsze było prawdopodobieństwo, że urodzi się chłopiec. Stosunek ilościowy urodzeń chłopców do dziewczynek był już ponad 6 do 5 w grupie tych par, które nigdy nie paliły, w porównaniu do około 4 do 5, kiedy oboje rodziców palili po ponad 20 papierosów dziennie. Przyczyna tego nie jest jasna. Znaleziono powiązania pomiędzy przewlekłym narażeniem na środowiskowe substancje toksyczne a problemami z płodnością u mężczyzn, natomiast związek pomiędzy paleniem a płcią dziecka został rozpoznany w przypadku palących obojga płci - mężczyzn i kobiet. Efekt ten może być spowodowany faktem, że te plemniki, które posiadają chromosom Y, prowadzący do poczęcia chłopca, są bardziej wrażliwe na efekty palenia, aniżeli te plemniki, które mają chromosom X, dający poczęcie dziewczynki.

Ojciec decyduje o płci dziecka

O płci poczętego dziecka decydują chromosomy płci, nazwane chromosomami X i Y, a w sposób w jaki są połączone, decyduje czy jesteśmy płci męskiej czy żeńskiej. Wszystkie dziewczynki mają dwa chromosomy X i ani jednego Y, podczas gdy chłopiec posiada jeden chromosom X i jeden chromosom Y. To chromosom płci, pochodzący z plemnika ojca, decyduje o płci waszego dziecka. Matka nie posiada mocy wpływu na płeć dziecka, ponieważ może ona dostarczyć jedynie chromosom X, podczas gdy ojciec może dostarczyć chromosom X lub chromosom Y.

Źródło: Ciąża poradnik, prof. Ian Greer

Czytaj również: Jesteś w ciąży? Jak ustalić stan ciąży poprzez próbę ciążową?

1 komentarz:

  1. Panie uzależnione od tytoniu rodziły synów o 1/3 rzadziej niż kobiety wolne od nałogu. Jeśli dodatkowo wzięto pod uwagę palenie ojca, a także wiek i stan zdrowia matki, prawdopodobieństwo posiadania potomka płci męskiej spadało niemal o połowę.

    OdpowiedzUsuń