czwartek, 30 października 2014

Trzeci miesiąc życia

Trzeci miesiąc życia
To już. Nasze dziecko właśnie przekroczyło dwunasty tydzień od narodzin. Podnosi już główkę, coraz sztywniej trzyma się w ramionach i sięga rączkami przed siebie. Interesują je twarze i reakcje rodziców. Z niemrawej, wiecznie śpiącej kluski przeradza się w całkiem zmyślnego berbecia.


Tylko mnie nie wypłakuj!


Trzymiesięczne dziecko coraz bardziej interesuje się otaczającym je światem. Najchętniej znajduje się tylko i wyłącznie na rękach u rodziców, pilnuje się ich uparcie i pod żadnym pozorem nie chce na dłużej zostać samo. To zrozumiałe – stała potrzeba kontaktu to efekt tysięcy lat ewolucji. W pierwotnych społecznościach dziecko pozostawione samotnie było narażone na nieprawdopodobne niebezpieczeństwo. Mimo że okres wykradania niemowląt z kołyski przez zwierzęta minął w wielu miejscach globu, ewolucja nie została o tym poinformowana. Trzymiesięczne dziecko również długo jeszcze nie uświadomi sobie tego, dlatego każda sytuacja zostawienia go samemu może zakończyć się histerycznym płaczem i nawoływaniem rodziców. Stosowanie w tej sytuacji metody „wypłakiwania dziecka” byłoby wobec niego zwyczajnie okrutne. Dla mamy najwygodniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się chusta lub leżaczek niemowlęcy, łatwy do przeniesienia z miejsca na miejsce. Jeśli dziecko będzie mogło zachować z matką stały kontakt wzrokowy, będzie się czuło bezpieczniej, niż gdyby miało zostać samo.

W łóżeczku


Co jednak, gdy w danej chwili nie możemy wziąć ze sobą dziecka do pokoju? Odpowiedzią mogą okazać się zabawki do łóżeczka. Odpowiednio zaprojektowane w taki sposób, by przyciągać wzrok dziecka oraz szczególnie stymulować jego rozwój mogą okazać się świetnym rozwiązaniem, pomagającym zarówno mamie, jak i dziecku przetrwać czas wzajemnej rozłąki (na przykład wycieczkę mamy do toalety), a także wspomogą rozwój zdolności motorycznych i intelektualnych malucha. W pierwszym okresie życia dziecka dobrym pomysłem może się też okazać mata edukacyjna, uzupełniona w lusterka, szeleszczące materiały o przeróżnej fakturze, zabawki emitujące delikatne światło oraz wiele innych pomysłów. Na rynku spotkać można też czarno białe książeczki dla malutkich dzieci, dostosowane do wzroku dziecka. Warto rozejrzeć się za przedmiotami, które pomogą w rozwoju maleństwa oraz kupią rodzicom parę chwil cennego spokoju.

Wybór gadżetów i akcesoriów dla niemowląt jest obecnie bardzo duży, a na dodatek wiele z nich możemy je wygodnie kupować nie wychodząc z domu, za pośrednictwem licznych sklepów oraz serwisów internetowych. Przed dokonaniem takich zakupów warto jednak dokładnie zapoznać się ze zdjęciami i opisem produktów, aby upewnić się, że będą one odpowiednie dla naszego malucha.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz