środa, 16 kwietnia 2014

Jestem w ciąży? Jak ustalić stan ciąży poprzez próbę ciążową?

Test ciążowy [ e-farmacja.com]
Od dłuższego czasu chodził mi po głowie ten jakże ciekawy i ważny temat dla każdego z przyszłych rodziców. Ci z Was, którzy planowali wszystko w każdym calu zapewne zrezygnują z lektury jednak dla tych, którzy mają spore wątpliwości co do stanu swojej partnerki lub Panie, które są wstanie ocenić czy to już stan błogosławiony czy też nie, będziecie zainteresowani artykułem opartym na Poradniku ciąży autorstwa profesora Iana Greer'a.


Odkrywanie ciąży

Ten czas może być czasem wprowadzającym w radosny nastrój, ale też czasem pełnym niepokojów. Bardzo szybko zauważysz zmiany, bo Twój organizm zaczyna przystosowywać się gwałtownie do zasokajania potrzeb rozwijającego się dziecka. Przemiana ta nie dotyczy tylko ciała, ale dokunuje się także w sferze uczuciowej.

Jakie objawy mogą naprowadzić mnie na myśl, że jestem w ciąży?

Możesz podejrzewać, że jesteś w ciąży, zanim jeszcze zatrzymał się okres lub zanim wykonałaś próbę ciążową. Może tak być, ponieważ możesz zdać sobie sprawę z obecności w twym organiźmie zmian spowodowanych ciążą, a zaczynających się pojawiać już w bardzo wczesnym jej okresie. Będą to zmiany w piersiach, zmęczenie i odczucie, że musisz oddawać mocz częściej niż zwykle. Możesz doświadczyć porannych mdłości lub czuć się osłabiona lub oszołomiona. W dodatku częste jest odczucie rozdrażnienia i podniecenia, a czasami możesz odkryć, że masz trudności z podejmowaniem decyzji.

Jak mogę uzyskać potwierdzenie, że jestem w ciąży?

Najprostszą drogą potwierdzenia ciąży jest zakup zestawu do przeprowadzenia próby ciążowej, dostępnego we wszystkich aptekach lub w internecie np. na Allegro. Możesz też pójść do swojego lekarza, który zorganizuje ci przeprowadzenie takiej próby.

Na czym polega próba ciążowa?

Próby ciążowe dokonują pomiaru poziomu właściwego dla stanu ciąży hormonu, wydzielanego jedynie przez łożysko (narząd odżywiający dziecko w macicy) i znanego pod nazwą ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Hormon ten przechodzi z łożyska do krwioobiegu. Przedostaje się następnie przez nerki i jest wykrywany w moczu już we wczesnym okresie ciąży.

Czy próby ciążowe są wiarygodne?

Nowoczesne próby ciążowe są bardzo wiarygodne, trafne w ponad 95% i proste w wykonaniu. Najlepsze wyniki otrzymuje się z moczu oddanego natychmiast po porannym wstaniu z łóżka, ponieważ o tej porze hormon ten występuje w największej koncetracji. Niektóre testy są bardziej czułe od innych i potrafią dać dodatyni odczyt nawet jeszcze przed zatrzymaniem się miesiączki i zapewnią otrzymanie trafnego wyniku w oparciu o każdą próbkę moczu, a wtedy możesz przeprowadzić próbę o każdej porze dnia.

Po jakim czasie od zatrzymania się miesiączki mogę już wykonać próbę ciążową?

Ogólnie rzecz birąc, możesz wykonać to badanie jak tylko zdasz sobie sprawę, że twoja miesiączka się spóźnia. Próba ciązowa daje już zwykle w tym czasie dodatni odczyt. Jeżeli jednak odczyt jest ujemny, odczekaj kilka dni. Jeżeli miesiączka ciągle się nie pojawia, powtórz próbę. Twój lekarz może potwierdzić wynik próby i zorganizować Ci właściwą opiekę prenatalną.

Jak wykonuje się próbę ciążową?

Wykonanie próby ciążowej jest proste. Szczegółowe instrukcje różnią się nieco między sobą, zależnie od marki testu, ale wszystkie opierają się na tej samej zasadzie. Albo zbiera się nieco moczu i kapie jego kroplami na pasek testowy, albo trzyma się taki pasek w strumieniu badanego moczu. Trzeba będzie następnie odczekać około 5 minut, by dostrzec wynik, który, jeżeli jest dodatni, pokazuje się w "okienku" paska testowego jako dwie niebieskie kreski lub jako czerwony krzyżyk, czy dwie różowe kropki. I znów, jest to różne w różnych markach pasków. Ponieważ próby te różnią się sposobem ich przeprowadzania, konieczne jest dokładne zapoznanie się z zaleceniami producenta i skrupulatne ich przestrzeganie. Czasami to twój lekarz określi poziom hormonu ciążowego hCG w twojej krwi dla potwierdzenia, że jesteś w ciąży.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w rozwiązniu wszelkich wątpliwości czy Wasze życie zmieni się w jednej chwili czy jeszcze to nie jest moment na zmiany w Waszym życiu :-) Szeroki wybó testów ciążowych znajdziecie na Allegro.
Powodzenia! :-)

Źródło: Ciąża poradnik, prof. Ian Greer.

Czytaj również: Gdzie do ginekologa - położnika w Opolu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz