poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Jazda samochodem w czasie ciąży - na co zwrócić uwagę?

Prawidłowo zapięty pas zapewnia
bezpieczeństwo kobiecie w ciąży
Jazda samochodem to przyjemność, jednak nie zawsze jest to ulubiony środek lokomocji dla kobiet w ciąży. Im bardziej zaawansowa ciąża tym bardziej kobieta może odczuwać trudności podczas jazdy. Jak zatem dbać o komfort jazdy, w jaki sposób zapinać pasy oraz czy w ogóle kobieta powinna podróżować samochodem?

Czy podczas ciąży nadal powinnaś prowadzić samochód?

Jeżeli Twoja ciąża nie jest powikłana, nie ma powodu, abyś zaprzestała prowadzenia samochodu. Jednakże po 36-37 tygodniu najlepiej nie jeździć już samochodem samotnie na inne, jak tylko krótkie trasy, na wypadek rozpoczęcia się akcji porodowej.

Czy bezpieczne jest zapinanie pasa w czasie jazdy samochodem?

Ważne jest, aby nadal zapinać pas podczas jazdy samochodem. Przecież wypadki samochodowe mogą się przydarzyć także wtedy, kiedy jesteś w ciąży. Ryzyko śmierci w wypadku samochodowym jest jak 1 do 3 w przypadku kobiet wyrzuconych z samochodu (bez zapiętych pasów) i ponad 1 na 20 dla tych, które nie zostały wyrzucone (miały zapięte pasy). Ryzyko, że zginie nienarodzone dziecko wynosi około 50:50 u kobiet wyrzuconych z samochodu i około 1 na 10 dla tych, które z samochodu nie wypadły. Ponieważ pasy bezpieczeństwa utrzymują w fotelu kierowcę i pasażerów, ich użycie zmniejsza ryzyko poniesienia śmierci lub odniesienia ciężkich urazów, czy w stanie ciąży, czy też nie.

Prawidłowe usytuowanie pasa bezpieczeństwa to ułożenie pasa udowego tak nisko pod brzuchem jak to tylko możliwe, tak, że spoczywa on na górnych częściach ud. Skośny pas ramienny powinien zostać umieszczony nad brzuchem i przebiegać pomiędzy piersiami. Trzypunktowe mocowanie pasa jest niezbędne także i w ciąży. Dawniej rozważano, czy nie wystarczy sam pas udowy, ale badania wykazały, że rozwiązanie to jest w istocie gorsze dla nienarodzonego dziecka. Ryzyko śmierci nienarodzonego dziecka przy umocowaniu trzypunktowym pasa jest mniejsze aniżeli przy zastosowaniu tylko pasa udowego, ponieważ prawdopodobieństwo odniesienia urazów wewnętrznych jest wówczas mniejsze dla matki, jak i dla dziecka.

Poduszka pod głowę i plecy

Jeśli musimy wyruszyć w dłuższą podróż warto pomyśleć o specjalnych poduszkach podróżnych. Poduszka w kształcie popularnego rogala zapewnia komfort jazdy i jest jednym z najpopularniejszych gadżetów przydatnych w samochodzie. Ustabilizuje głowę pasażerki w pozycji siedzącej i jak trzeba ułatwi sen. Sprawi, że podróż stanie się przyjemniejsza i mniej uciążliwa. Nie zapominajmy również o częstych postojach, aby móc rozprostować kości, pooddychać świezym powietrzem i zrobić kilka kroków dla dobrego krążenia :-)

Źrodło: Ciąża i poradnik, prof.Ian Greer

2 komentarze:

  1. Bliższe podróże są lepsze, bo wygodniejsze.
    Optymalne to takie do 3-4 godzin. U mnie nic się nie działo, nie puchły mi nogi, nie pojawiały się skurcze, nawet teraz, w 9 miesiącu, nie poznałam takich dolegliwości. Ale w związku z tym, że w ciąży mogą pojawić się te objawy plus zakrzepy, nie najlepsze jest zbyt długie siedzenie w tej samej pozycji. Jak sobie z tym radzić w podróży? – Chodzić, wstawać, pić dużo wody i unikać kofeiny. Proste? :) Jeżeli masz poważniejsze problemy możesz poprosić lekarza, żeby przepisał ci lek rozrzedzający krew.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cenne informacje. Wiele kobiet w ciąży nie zwraca na to uwagi. Dobrze, że o tym piszesz.

    OdpowiedzUsuń