czwartek, 3 kwietnia 2014

Skuteczne przeciwdziałanie kolce - rady mam z Canpolu

Mamy z Canpolu [canpolbabies.pl]
Kolka u małego dziecka to wielki koszmar dla malucha jak i ogromny stres u rodziców. Ten, kto nie przeżył na własnej skórze płaczu dziecka z powodu kolki nie zrozumie z pewnością problemu z jakim spotykamy się najczęściej u noworodków. Każdy rodzic zrobiłby wówczas wszystko, aby uśnieżyć ból dziecka, ale czasami brak jest skutecznej metody, która pozwoliłaby szybko zapomnieć o kolce. Mimo wszystko można próbować wykonywać pewne czynności, które mogą zapobiec lub zmniejszyć ryzyko kolki.


Przyczyny i objawy kolki

Najczęstszymi przyczynami pojawienia się kolki jest niedojrzałość i słaba praca przewodu pokarmowego. Kolka często jest też związana ze zbyt szybkim, łapczywym połykaniem mleka. Maluch zaczyna się wtedy krztusić i łykać powietrze, które potem zalega w jelitach i skutkuje bólem brzucha oraz wzdęciami. Przyczyną kolki może być również alergia lub nietolerancja laktozy.

Kolka występuje u dzieci najczęściej między 2 i 16 tygodniem i zazwyczaj mija po ukończeniu 3 miesiąca życia dziecka.

Podczas kolki maluch pręży się, płacze, napina brzuszek i podkurcza nóżki. Płacz pojawia się cyklicznie i może trwać codziennie, nawet do kilku godzin. Najczęściej maluszek płacze wieczorem i w nocy.


Odpowiednie karmienie

"Karmiąc butelką, skorzystaj z antykolkowych smoczków oraz dopilnuj, aby mleko wypełniło smoczek podczas karmienia."

Po skończonym posiłku dopilnuj, aby malcowi się odbiło. Pozwoli to na pozbycie się powietrza z brzuszka. W tym celu noś dziecko w pionie w taki sposób, aby jego głowa opierała się na Twoim ramieniu, z podłożoną pieluszką na wypadek ulewania. Możesz też malca delikatnie poklepać po pleckach.

Masaż antykolkowy

Wykonywanie masażu antykolkowego możesz zacząć pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecka, gdy pępuszek już jest zagojony. Jeśli Twojemu maluchowi często dokucza kolka, masuj jego brzuszek kilka razy dziennie (jednorazowy masaż nie wystarcza), najlepiej 30 minut po jedzeniu lub podczas zmiany pieluszki, ale nie wtedy, gdy już płacze i jest rozdrażniony - to tylko może pogroszyć sytuację. Systematyczny masaż sprawi, że kolka będzie pojawiać się rzadziej i w łagodniejszej formie. Nie masuj dziecka bezpośrednio po jedzeniu.

Ogrzej pokój i rozbierz maluszka, tak aby dotykać gołej skóry jego brzuszka. Polecamy masaż na przewijaku lub rozłożonej ceratce między nogami. Masuj skórę malca powolutku, lekko naciskając brzuszek ciepłymi dłońmi pokrytymi oliwką. Najpierw wykonuj ruchy pionowe, na przemian od góry do dołu (ok. 6 powtórzeń). Następnie podciągnij delikatnie nóżki do brzuszka i rozprostuj.

Kolejne ćwiczenie to Księżyc, od godziny 12 do 6, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Drugą ręką kreśl Słońce (pełen okrąg), od godziny 6 do 6, również zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ponownie podciągnij nóżki do brzucha na sześć sekund i rozprostuj. Powtórz serię kilka razy.


Okłady ciepłymi pieluszkami tetrowymi

Od siebie dodam, że jest to jeden z wielu sposób jakie stosują mamy podczas kolki i muszę przyznać, że ciepła pieluszka tetrowa (najlepiej wyprasować, ale należy pamiętać, aby nie była gorąca, tylko ciepła) sprawdziła się. Ciepłą pieluszkę kładziemy na brzuszku dziecka, a gdy ochłodzi się ponawiamy prasowanie i tak kilka razy aż do momentu uspokojenia płaczu dziecka.

Źródło: Rady mamy z Canpolu, konsultacja Marta Piątkowska, położna
PS. Produkty Canpolu możecie zakupić w następujących sklepach na Opolszczyźnie:
  • Sklep Baby Blue Opole
  • Sklep Natallex Opole
  • Mały Miś Kędzierzyn Koźle (J.Bema 18)
  • Sklep Trop Prudnik (Wąska 2)
  • Sklep Skrzat Strzelce Opolskie (Marka Prawego 24)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz