środa, 23 kwietnia 2014

Sposób na weekend z rodziną: Opava i Krnov

Weekend w Opavie?
Świetny pomysł!
Zaledwie 100 km od Opola leży urokliwe czeskie miasto Opava, do którego możecie dojechać w niecałe 2 godziny i spędzić miło czas z rodziną. Opava to doskonały pomysł na rodzinny wyjazd dla mieszkańców Opolszczyzny, w którym możecie liczyć na moc atrakcji.


Dojazd do Krnova i Opavy

Bardzo prosta i wygodna trasa samochodowa prowadzi z Opola do Opavy. Wyruszacie w kierunku Krapkowic a następnie kierujecie się na Głogówek oraz Głubczyce. Stad już rzut beretem do granicy z Czechami i pierwszego większego miasteczka jakim jest Krnov. Zatrzymajcie się w Krnovie choć na godzinkę, aby zwiedzić przepiękny rynek z Ratuszem oraz zabytkowymi kamienicami. Samochód pozostawcie na bezpłatnym parkingu przy hipermarkecie ALBERT usytuowanym tuż przy dworcu autobusowym obok charakterystycznego ronda, do którego łatwo traficie po wjeździe do miasteczka. W Albercie warto zrobić zakupy z wyrobami czeskimi na czele. Sklep jest świetnie zaopatrzony, praktycznie znajdziecie w nim wszystko. Dzieci będą zadowolone z czeskich wyrobów cukierniczych a tata z  bogatego asortymentu piwnego ;-) Tak dla przykładu czekolada Studencka kosztuje 49 koron, a jeśli nie macie przy sobie czeskiej waluty możecie zapłacić kartą bez żadnego problemu :-)

Centrum Kronova zachwyca przepięknymi kamienicami, a ozdobą rynku głównego jest ratusz miejski z charakterystyczną wieżą.

Nieopodal miejskiego ratusza warto zobaczyć murowany zamek z XIII wieku, którego komnaty można zwiedzać. Na dziedzińcu zamku podziwiać można również zegar słoneczny umieszczony na wewnętrznej części elewacji budynku oraz skosztować świetnego, czeskiego piwa w jednej z zamkowych kawiarenek.Z Krnova kierujecie się na Opavę. Oznakowanie dróg jest znakomite zatem nie powinniście mieć problemu z dojazdem do Waszego celu podróży.


Wyświetl większą mapę

Opava - co warto zobaczyć ?

Gdy wjedziecie do Opavy na pierwszym rondzie w mieście skręćcie na drugim wyjeździe w lewo, nie kierujcie się na Hradec Kralove ;-) Wówczas znaki poprowadzą Was bezpośrednio do Centrum, a jeśli posiadacie nawigację i ustawiliście Centrum Opavy to śmiało dojedziecie pod samo Centrum handlowe Breda, gdzie znajdziecie miejsce bądź to na parkingu dużej galerii handlowej lub na parkingu mniejszych marketów.

Zapewne dla wielu z Was rodzinne zakupy będą pierwszą rzeczą jaką zrobicie w Opavie ;-) Bez dwóch zdań dom handlowy/centrum handlowe Breda znajdujące się w zabytkowym budynku z lat 1927-28 autorstwa Ludwika Bauera zrobi na Was duże wrażenie. Połączenie współczesnych trendów w architekturze z zabytkowymi elementami budynku wyszło projektantowi wyśmienicie. W trzypoziomowej galerii znajdziecie niemal wszystko czego dusza zapragnie. Sklep spożywczy SPAR, Rossmann, Reserved, CCC oraz mnóstwo innych sklepów odzieżowych również z akcesoriami dziecięcymi. W galerii znajduje się duża sala zabaw dla dzieci Hopsalkowo, gdzie Wasze pociechy spędzą miło czas pod opieką personelu.

Sala zabaw Hopsalkowo w Galerii handlowej Breda
Wnętrze Galerii handlowej Breda&Weinstein
Ogromny komin wewnątrz galerii

Po zakupach lub przed nimi ;-) możecie udać się w stronę rynku, gdzie znajduje się ratusz oraz neorenesansowy gmach teatru. Dookoła centralnego miejsca Opavy rozpościerają się zabytkowe, pięknie ozdobione kamieniczki. Idąc w górę wybrukowanymi uliczkami miasta dojdziemy do pięknego parku z placem zabaw dla dzieci a tuż obok znajduje się zamek/pałac.

Park i plac zabaw dla dzieci w Opavie
Oczywiście centrum Opavy tętni życiem w dni powszednie, zatem będziecie mieć okazję spróbować przepysznych czeskich lodów oraz wyrobów cukierniczych. Można śmiało delektować się czeskimi łakociami na letnich ogródkach. Nawet jeśli traficie na wolny dzień od pracy, to część sklepów w tym galeria Breda są czynne :-)

Zabytkowe kamieniczki w centrum Opavy
Podsumowanie

Idealne miejsce na weekendowy wyjazd z rodziną, który z pewnością nie obciąży Waszego budżetu jeśli mowa o kosztach benzyny. 200 km w obie strony i możliwość zwiedzenia dwóch czeskich miast oraz delektowania się przepięknymi krajobrazami podczas podróży przemawiają za wyjazdem :-)

Centrum Opavy - deptak
Kościół w Opavie
Noclegi w Opavie i Krnovie

Czytaj również: Pomysły na weekend cd. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz