środa, 2 lipca 2014

Dieta małych dzieci - kilka cennych rad

Dieta małych dzieci [kaufland.pl]
Nie wszyscy wiedzą, że posiłki podawane dziecku w 1 roku życia zwiększają jego odporność na choroby i wpływają na zdrowie w późniejszym okresie. Natomiast nawyki żywieniowe nabyte między 1 a 4 rokiem mogą decydować o tym, jak będzie wyglądała dieta człowieka w przyszłości.


Nie traktuje posiłków jako zło konieczne, ale jako inwestycję w zdrowie swojego dziecka i postępuj zgodnie z poniższymi radami:

  • jedz razem z dzieckiem
  • wyznacz stałą porę posiłków
  • w czasie jedzenia wyłącz telewizor
  • podawaj potrawy urozmaicone
  • nie zmuszaj dziecka do jedzenia, jeśli coś mu nie smakuje
  • co jakiś czas wprowadzaj do jadłospisu nowe produkty; jeśli dziecko je zaakceptuje, pamiętaj, by je pochwalić!
  • między posiłkami nie podawaj słodyczy
UWAGA, NADWAGA!

Jeśli dziecko zbyt szybko przybiera na wadze, zmień jego dietę. Podawaj więcej warzyw i owoców oraz naturalnych jogurtów. Zmniejsz ilość białego pieczywa z ziemniaków z sosami, zamiast wieprzowiny podawaj drób. Unikaj smażonych potraw, chipsów i słodkich napojów. Częściej przebywaj z dzieckiem na świeżym powietrzu.

CZAS NA WARZYWA...

Można zacząć je wprowadzać do diety dziecka około 1 miesiąca życia, na początku w formie zmiksowanej papki. Jedenastomiesięczne dziecko może jeść gotowane jarzynki z mięsem, jajka czy kaszki zbożowe. Jeżeli maluszek nie był karmiony mlekiem modyfikowanym, posiłki owocowe i warzywne można podawać mu już w 4 miesiącu.

...I OWOCE

W pierwszych miesiącach życia dziecko powinno zjadać jedynie krajowe owoce. Najlepsze są jabłka, które rzadko uczulają i są bogate w błonnik. Początkowo owoce gotujemy, później podajemy je surowe. Po jabłkach stopniowo wprowadzamy maliny, gruszki i brzoskwinie, a na końcu czereśnie, truskawki i porzeczki. Bacznie przy tym obserwujemy, czy dziecko nie jest na nie uczulone. Owoce tropikalne starajmy się wprowadzać jak najpóźniej.

Źródło: Gazetka Kaufland 3-9.07.2014, Nutricia, Gerber, HiPP.


Czytaj również: Dieta matki karmiącej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz