sobota, 28 czerwca 2014

Jak obliczyć termin porodu?

Zdjęcie ultrasonograficzne
Odpowiedź na pytanie postawione w temacie, które zadają sobie wszyscy przyszli rodzice wcale nie musi być taka prosta :-) Fundamentalne pytanie "kiedy nastąpi poród" stanowi początek 9-cio miesięcznej drogi do szczęśliwego finału :-) W jaki sposób można obliczyć termin porodu? Na co zwrócić uwagę przy obliczeniach? Na te oraz inne pytania odpowiada Profesor Ian Greer.


Jak lekarze obliczają termin porodu narodzin mojego dziecka?

Przewidywany termin porodu (EDD) określa się licząc 40 tygodni (280 dni) od pierwszego dnia twojej ostatniej miesiączki. Do zapłodnienia dochodzi bowiem zwykle w dwa tygodnie po ostatniej miesiączce, a przeciętny okres trwania ciąży wynosi 38 tygodni (266 dni) od momentu zapłodnienia. Ale dotyczy to jedynie przypadków, w których:
 • istnieje regularny, czterotygodniowy cykl miesiączkowy
 • data pierwszego dnia ostatniej miesiączki jest pewna
 • od ostatniej miesiączki nie było już żadnego krwawienia
 • nie były stosowane środki antykoncepcyjne (jeżeli zaszłaś w ciążę po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych, wówczas w obliczeniach terminu porodu nie może polegać na dacie ostatniej miesiączki)

Mój cykl miesiączkowy jest regularny, ale nie trwa 28 dni. Czy można jednak będzie obliczyć w oparciu o datę ostatniej miesiączki mój przewidywany termin porodu?

Jeżeli masz cykl menstruacyjny dłuższy niż 28 dni, powiedzmy 35 dnia, ale regularny, wówczas można obliczyć przewidywany termin porodu dodając 41 tygodni do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. I na odwrót, jeżeli masz regularne, 21 dniowe cykle miesięczne, przewidywany termin porodu oblicza się przez dodanie 39 tygodni do daty ostatniego dnia miesiączki. Postępuje się tak dlatego, bo jajeczkowanie i zapłodnienie następują na prawie 14 dni przed dniem, w którym powinna pojawić się następna miesiączka, i to bez względu na długość czasu trwania cyklu menstruacyjnego. Jeżeli natomiast masz cykle nieregularne lub cykle dłuższe niż 35 dni, nie można w sposób wiarygodny przewidzieć terminu porodu w oparciu o datę pierwszego dnia twojej ostatniej miesiączki.

W jaki sposób lekarze określą stadium mojej ciąży?

Jeżeli pojawiają się jakieś komplikacje, wówczas dobre rozeznanie stadium ciąży ma zasadnicze znaczenie. najlepiej więc potwierdzić wszelkie terminy badaniem ultrasonograficznym. Szczególnie wtedy, kiedy istnieje niepewność co do dat dotyczących miesiączek, badanie ultrasonograficzne jest bardzo wiarygodne w określeniu wieku ciąży w jej wczesnych stadiach. Utarty zwyczaj zawsze wiązał określenie etapu ciąży z pierwszym dniem ostatnim miesiączki, tak więc, w przypadku tych kobiet, które znają datę zajścia w ciążę, tak jak te, które przechodzą zapłodnienie wspomagane, czas trwania ciąży, liczony od momentu zapłodnienia, będzie wynosił raczej 38 niż 40 tygodni. Jednakże, choć każdej ciężarnej podaje się datę przewidywanego terminu porodu, bardzo nieliczne z nich urodzą w tym własnie dniu. jest rzeczą normalną, że twoja akcja porodowa może rozpocząć się  w każdym czasie pomiędzy 37 a 42 tygodniem.

Kiedy będzie można zobaczyć moje dziecko w ultrasonografie?

Nie będziesz chyba mogła doczekać się widoku twojego dziecka w ultrasonografie i obserwowania jak bije jego serduszko. Badanie ultrasonograficzne daje ostateczne potwierdzenie istnienia w macicy zdolnej do życia ciąży i jest zwykle przeprowadzane w czasie pierwszej wizyty u położnika. Może ono być przeprowadzone przez położnika lub radiologa, przez technika ultrasonografii lub przez położną. Większość kobiet czuje się bardzo pokrzepiona, widząc w ultrasonografie swoje rozwijające się dziecko. Badanie ultrasonograficzne przeprowadzone przez powłoki jamy brzusznej, ujawni zwykle istnienie ciąży w macicy już około szóstego tygodnia po oczekiwanej dacie brakującej miesiączki. Ciąża może też być wykryta jeszcze nieco wcześniej, jeżeli ultrasonografię wykonuje się przez pochwę.

Formuła Naegele'go

Jest to formuła, którą posługują się lekarze jako szybkim sposobem obliczenia narodzin dziecka. Opiera się na dacie ostatniej miesiączki. Sprawdza się jedynie wówczas, kiedy znana jest data pierwszego dnia miesiączki, kiedy cykle miesiączkowania są regularne i to 28 dniowe i kiedy przed zapłodnieniem nie były przyjmowane żadne środki antykoncepcyjne.

Jakie obliczenia zawiera ta formuła?
 • dodaj siedem dni od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki
 • odejmij 3 od kolejnego numeru miesiąca
 • dodaj 1 do jej roku
Oto przykład obliczeń:

Twoja ostatnia miesiączka zaczęła się w dniu 8 maja 2003 roku (8.5.2003)
 • dodaj 7 dni do dnia: 7+8=15
 • odejmij 3 od miesiąca (maj jest piątym): 5-3=2 (luty 2003)
 • dodaj 1 do roku: 2003+1=2004
 • tak więc, przewidywany termin porodu to: 15 luty 2004 (15.2.2004)

Źródło: Ciąża poradnik, Prof. Iaan Greer

Czytaj również: Jestem w ciąży? Jak ustalić czy jestem w ciąży?
                        Jazda samochodem w czasie ciąży - na co zwrócić uwagę?
                        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz