środa, 11 czerwca 2014

Kwasy tłuszczowe w diecie maluchów

Mleko modyfikowane Bebilon
Dziś w moje ręce wpadła gazetka reklamowa sieci sklepów Kaufland, w której ku mojemu zdziwieniu został opublikowany bardzo fajny artykuł poświęcony kwasom tłuszczowym w diecie dzieci. Autorem tekstu jest Pani Agnieszka Dolna będąca specjalistą ds. żywienia. Poniżej zamieszczam przedruk tekstu, który może być dla Was przydatny :-)


Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju niemowlęcia kluczowe jest prawidłowe żywienie, czyli dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Jednym z ważnych elementów diety dziecka jest tłuszcz. Jest on źródłem energii niezbędnej do wzrostu oraz nośnikiem witamin A, D, E i K. Ponadto dostarcza młodemu organizmowi długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (LCPUFA).

Kwasy tłuszczowe - czym są?

Kwasy LCPUFA to rodzaj kwasó tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu, wzroku i układu nerwowego dziecka.

W czasie cięży kwasy LCPUFA są dostarczane dziecku z organizmu mamy przez przez łożysko, dlatego też bardzo ważna jest prawidłowo zbilansowana dieta mamy.

Organizm człowieka potrafi syntetyzować długołańcuchowe wielonienaasycone kwasy tłuszczowe, jednak tuż po narodzinach ich ilość może być niewystarczająca dla młodego organizmu.


Dlaczego kwasy omega-3 i omega-6 są tak istotne?

Do najważniejszych kwasów LCPUFA zaliczane są m.in. kwas DHA (dokozaheksanowy) z rodziny omega-3 i kwas AA (archaidonowy) z grupy omega-6. Odpowiednia ilość kwasów z obu grup w diecie dziecka jest konieczna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju niemowlęcia. Wpływają one również korzystnie na rozwój wzroku i zdolności poznawczych dziecka, ponieważ są składnikiem budulcowym dla komórek układu nerwowego. Ważne jednak, by kwasów z rodziny omega-3 było w diecie dziecka więcej niż tych z grupy omega-6, dzięki czemu zapewnimy ich optymalne działanie.

Źródła kwasów tłuszczowych

Dzieci rodzą się z pewnym zapasem kwasów tłuszczowych LCPUFA zmagazynowanych w okresie życia płodowego, ale ich ilość obniża się, jeżeli nie są podawane z pokarmem. Najlepszym ich źródłem w pierwszych miesiącach życia dziecka jest mleko mamy. Warto jednak wiedzieć, że stężenie najważniejszego kwasu DHA w kobiecym pokarmie zależy od sposobu żywienia, który powinien uwzględniać takie produkty jak jaja, ryby morskie (łosoś, sardynka, śledź) oraz oliwa z oliwek, olej słonecznikowy i archaidowy, orzechy i migdały. Ponadto eksperci zalecają kobietom w ciąży oraz karmiącym suplementację kwasem DHA w ilości min. 200 mg dziennie.

Kwasy tłuszczowe a mleko modyfikowane

Zdarza się, że mama nie może karmić dziecka piersią od urodzenia lub po prostu decyduje się zaprzestać karmienia swoim mlekiem, np. w momencie powrotu do pracy. Warto wtedy wybrać mleko modyfikowane, którego skład będzie wzbogacony w kwasy LCPUFA.

Przykładem takie mleka jest mleko Bebilon 2 z Pronutra+, które zostało wzbogacone w optymalną dla niemowląt ilość najważniejszego dla rozwoju dziecka kwasu tłuszczowego DHA, a także witaminy A, C i D oraz opatentowane prebiotyki GOS/FOS, które wpływają korzystnie na rozwój flory jelitowej dziecka.


Warto pamiętać, że zdrowa dieta, bogate w odpowiednie i zdrowe tłuszcze, to klucz do prawidłowego rozwoju dziecka.

Źródło: Gazetka Kaufland

Czytaj również: Dieta matki karmiącej - opracowanie szpitala ginekologiczno-położniczego w Opolu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz